REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Cytaty dnia
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 35 minut temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Dagmara Smykla10.08.19 (19:09)

Nepal. Odkryli jezioro położone najwyżej na świecie

Jezioro Kajin Sara w Manang w Nepalu odkrył zespół wysokogórskich wspinaczy. Z najnowszych informacji wynika, że zbiornik wodny znaleziony kilka miesięcy temu może zdetronizować Tilicho, uważane do tej pory za najwyżej położone jezioro świata.
Routine of pokhara banda / Facebook.com

Nie jest tylko kolejnym zbiornikiem polodowcowym. Kajin Sara to jezioro, które odkrył kilka miesięcy temu zespół alpinistów. Znajduje się w dystrykcie Nepalu Manang w gminie Chame. Szacuje się, że ma 1,5 km długości i 0,6 km szerokości, ale to nie wymiary czynią je wyjątkowym.

Zgodnie z pomiarem dokonanym przez wspinaczy, jezioro Kajin Sara znajduje się na wysokości 5,2 tys. metrów, co nie zostało jeszcze oficjalnie zweryfikowane - zastrzega Lokendra Ghale, przewodniczący rady Chame.

REKLAMA

To oznacza, że jest najwyżej położonym jeziorem na świecie. Nawet jeśli wspinacze pomylili się o 200 metrów, Kajin Sara i tak zdetronizuje sąsiednie Tilicho, uważane do tej pory za najwyżej położone jezioro świata - informuje gazeta "The Himalayan Times". Tilicho znajduje się na wysokości 4,919 km. Ma 4 km długości, 1,2 km szerokość i 200 m głębokości.

Jezioro Kajin Sara można zobaczyć po 18-godzinnej wędrówce. Jest o 24 km oddalone od miasta Chame, które jest bazą wypadową dla turystów. Lokalne władze niecierpliwie czekają na weryfikację informacji otrzymanych od odkrywców akwenu. Mają nadzieję, że tytuł jeziora położonego najwyżej na świecie ściągnie do regionu jeszcze większą liczbę wspinaczy.

Zobacz też: Ujawnili je 17 lat temu. Szpiegowskie zdjęcia zdradziły wstrząsającą prawdę

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij