Radosław Opas
|

Nie żyje Eva Kor. Więźniarka Auschwitz zmarła w Krakowie

21 reakcji
0
0
21
Podziel się

Ocalała z Holocaustu była więźniarka obozu Auschwitz, Eva Kor, zmarła w wieku 85 lat. Informację o jej śmierci potwierdziła założona przez nią organizacja CANDLES zrzeszająca ofiary eksperymentów prowadzonych przez Josefa Mengelego.

Nie żyje Eva Kor. Więźniarka Auschwitz zmarła w Krakowie
(East News, AFP)

Eva Kor urodziła się 31 stycznia 1934 r. w Rumunii. Do Auschwitz trafiła razem z siostrą bliźniaczką, gdy miała zaledwie dziesięć lat. Obie zostały wyznaczone przez nazistów do badań, które prowadził sadystyczny dr. Josef Mengele. Dziewczynkom udało się przeżyć obóz i po wojnie wrócić do ojczyzny.

Więźniarka poświęciła się działalności charytatywnej. W 1984 roku stworzyła fundację CANDLES - Children of Auschwitz Nazi Deadly Lab Experiments Survivor. Jej celem była pomoc ofiarom, które przeżyły bestialskie eksperymenty nazistowskiego doktora Mengelego.

Eva Kor zasłynęła słynnym przemówieniem. W 1995 roku w Auschwitz wygłosiła deklarację, w której przebaczała nazistom. W 2015 r. brała też udział w niemieckim procesie byłego strażnika Auschwitz Oskara Gröninga, którego nazywano „księgowym Auschwitz”. Odpowiadał on za liczenie skonfiskowanych więźniom rzeczy. 85-latka uścisnęła mu wtedy rękę, a on ucałował ją w policzek.

Z rąk Josepha Mengelego zginęło kilka tysięcy osób. Szacuje się, że przeprowadził on blisko 1,5 tys. eksperymentów na bliźniętach. Przeżyć miało niewiele ponad 100 z nich. Mengelemu po wojnie udało się uciec. Badania DNA potwierdziły, że zmarł w Brazylii w 1979 roku.

Trzy razy w tygodniu chodziliśmy do laboratorium. Tam wstrzykiwano nam zarazki i chemikalia, pobierający przy tym od nas ogromne ilości krwi – mówiła w 2001 roku Eva Kor o pobycie w Auschwitz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

a

21
0
0
KOMENTARZE
(21)
nikt nie może...
7 miesięcy temu
takie sa fakty, na moim dziadku, jeńcu wojennym tez wykonywali eksperymenty,
mysle ze
7 miesięcy temu
sam mengele tego nie robił podajcie nazwiska jego asystentów
NN
7 miesięcy temu
Ludzie ludziom zgotowali ten los
człowiek czło...
7 miesięcy temu
potworne, dobrze że kobieta dożyła spokojnych czasów.
ASDFG
7 miesięcy temu
NIE PRZEZ NAZISTÓW A PRZEZ NIEMCÓW, IDEA NAZIZMU MIAŁA IM POMÓC WYMORDOWAĆ NIEKTÓRE NACJE I RZADZIĆ ŚWIATEM!!!!!!!!!!
Najnowsze komentarze (21)
Ada
7 miesięcy temu
Polecam książkę "kołysanka z Auschwitz" wlasnie odnosnie "doktorka" Mengele. Wzruszajaca historia
gosc
7 miesięcy temu
zauwazyl ktos ze brakuje slowa"Niemcy"?...tyko raz uzyto tego okreslenia w kontekscie procesu..ale nie organizatora i narodowosci tego mordercy ...masowego jakim byl mengele i wielu innych ktorym"udalo sie uciec"
67
7 miesięcy temu
Moim zdaniem ludzie którzy żyli w tamtych czasach byli mocniejsi w sensie mieli lepsze geny. Dzisiaj ludzie są słabi fizycznie i psychicznie! Co myślicie w tym temacie? Tak jakby ich ktoś zmodyfikował do przeżycia tamtych tragedii. Ja bym umarła zaraz po aresztowaniu.
.eu
7 miesięcy temu
Kiedy w końcu ci bandyci zapłacą za wszystkie zbrodnie....
Szymek
7 miesięcy temu
"Tam wstrzykiwano nam zarazki i chemikalia" MMR?
napiszecie pr...
7 miesięcy temu
Redakcjo czy napiszecie że doktorek Mengele doczekał spokojnej starości gdzieś w USA? On i jemu podobni zostali ewakuowani w operacji Paper Clip (spinacz do papieru). A nie udało mu się uciec. Z jego wyników badań firmy farmaceutyczne czerpały pełnymi garściami.
ss-klasse
7 miesięcy temu
No i co z tego , że Niemcy wywołali II wojnę i przez to zginęło ok. 60 mln osób.Mało kto im to dziś pamięta i wypomina.Nigdy nie ponieśli odpowiednich do swych zbrodni konsekwencji a dziś są jednym z najbogatszych państw.
sigmapi
7 miesięcy temu
wieczny odpoczynek daj jej Panie !
Ona
7 miesięcy temu
Nigdy bym nie wybaczyła!
Tom
7 miesięcy temu
Ci okropni nazisci..jak tacy nazisci mogli sie tak zachowywac dla niemcow germanow..to bardzo podle
kjhgf
7 miesięcy temu
Skoro mordowali naziści a nie Niemcy to mordowali nie Żydów tylko osoby wyznania mojrzeszowego - wiec czy to był mord dla pieniędzy i zysku czy ideologiczny ????????? Bo jednak złote zęby wyrywali dobra zabierali i rabowali.
Mm
7 miesięcy temu
Dziwne, że ten zbrodniarz przez tyle lat skutecznie się ukrywał ( a może wcale nie musiał).
ASDFG
7 miesięcy temu
NIE PRZEZ NAZISTÓW A PRZEZ NIEMCÓW, IDEA NAZIZMU MIAŁA IM POMÓC WYMORDOWAĆ NIEKTÓRE NACJE I RZADZIĆ ŚWIATEM!!!!!!!!!!
DulkiePOwicz
7 miesięcy temu
W gdańsku mengelemu wystawiają POmnik za dokonania dla zjednoczenia europy.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić