REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Cytaty dnia
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 2 godziny temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Radosław Opas05.07.19 (19:52)

Nie żyje Eva Kor. Więźniarka Auschwitz zmarła w Krakowie

Ocalała z Holocaustu była więźniarka obozu Auschwitz, Eva Kor, zmarła w wieku 85 lat. Informację o jej śmierci potwierdziła założona przez nią organizacja CANDLES zrzeszająca ofiary eksperymentów prowadzonych przez Josefa Mengelego.
AFP / East News

Eva Kor urodziła się 31 stycznia 1934 r. w Rumunii. Do Auschwitz trafiła razem z siostrą bliźniaczką, gdy miała zaledwie dziesięć lat. Obie zostały wyznaczone przez nazistów do badań, które prowadził sadystyczny dr. Josef Mengele. Dziewczynkom udało się przeżyć obóz i po wojnie wrócić do ojczyzny.

Więźniarka poświęciła się działalności charytatywnej. W 1984 roku stworzyła fundację CANDLES - Children of Auschwitz Nazi Deadly Lab Experiments Survivor. Jej celem była pomoc ofiarom, które przeżyły bestialskie eksperymenty nazistowskiego doktora Mengelego.

REKLAMA

Eva Kor zasłynęła słynnym przemówieniem. W 1995 roku w Auschwitz wygłosiła deklarację, w której przebaczała nazistom. W 2015 r. brała też udział w niemieckim procesie byłego strażnika Auschwitz Oskara Gröninga, którego nazywano „księgowym Auschwitz”. Odpowiadał on za liczenie skonfiskowanych więźniom rzeczy. 85-latka uścisnęła mu wtedy rękę, a on ucałował ją w policzek.

Zobacz też: Zginęła w Auschwitz. Teraz wszyscy się dowiedzą

Z rąk Josepha Mengelego zginęło kilka tysięcy osób. Szacuje się, że przeprowadził on blisko 1,5 tys. eksperymentów na bliźniętach. Przeżyć miało niewiele ponad 100 z nich. Mengelemu po wojnie udało się uciec. Badania DNA potwierdziły, że zmarł w Brazylii w 1979 roku.

Trzy razy w tygodniu chodziliśmy do laboratorium. Tam wstrzykiwano nam zarazki i chemikalia, pobierający przy tym od nas ogromne ilości krwi – mówiła w 2001 roku Eva Kor o pobycie w Auschwitz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

a

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij