Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
aktualizacja

Nie żyje Umberto Eco

17
Podziel się

Autor m.in. "Imienia Róży" oraz "Cmentarza w Pradze" zmarł w swoim domu we Włoszech. Miał 84 lata.

Nie żyje Umberto Eco
(East News, Piero Oliosi)
bEUkAmVx

O śmierci pisarza poinformowała rodzina. Eco za życia nie tylko zasłużył się wybitnym piórem, ale również bogatym dorobkiem naukowym. Na co dzień był językoznawcą, bibliofilem oraz specjalistą z zakresu kultury średniowiecza i filozofii.

Świat usłyszał o nim w latach 60. Wszystko za sprawą wydawnictwa Bompiani, w którym pracował jako redaktor w latach 1959-1975. Eco napisał wtedy esej pt. "Dzieło otwarte", dotyczący semiotycznej analizy sztuki. Tekst wywołał dyskusję poza granicami Włoch, a jego autor zaskarbił sobie szacunek czytelników.

Największy sukces miał jednak dopiero nadejść. Po objęciu w 1975 roku katedry semiotyki na Uniwersytecie w Bolonii, zajął się prowadzeniem zajęć z teorii mediów i komunikacji. Jednak to właśnie stworzenie pierwszej w życiu powieści, którą zatytułował "Imię Róży", spowodowało, że jego nazwisko szturmem weszło do kanonu światowych pisarzy.

bEUkAmVz

Sam autor nie wierzył w sukces. Kiedy w 1980 r. wydrukowano pierwszy egzemplarz, Eco przewidywał, że jak dobrze pójdzie, sprzeda może kilka tysięcy sztuk książki. Rzeczywistość szybko zweryfikowała poglądy autora, robiąc z "Imienia róży" światowej klasy bestseller. Powieść przetłumaczono na 44 języki i sprzedano w ponad 30 milionach egzemplarzy.

W 2007 r. Eco przeszedł na emeryturę. W jego dorobku można znaleźć m.in. takie dzieła jak "Wahadło Foucaulta", "Wyspę dnia poprzedniego", "Baudolino", "Tajemniczy płomień królowej Loany", czy "Cmentarz w Pradze".

bEUkAmVF
bEUkAmWa
KOMENTARZE
(17)
Polak
6 lat temu
Prawactwo oczywiście krytykuje, bo dla prawactwa wszystko co mądre jest wrogiem.
gosc
6 lat temu
xrwb ponad 10 lat tyralem na etacie i nie starczalo mi nawet na oplaty dawaly, teraz mam to gdzies jestem na swoim tzn pracuje w necie w, mnostwo ludzi tak zyje, chociaz by tu adrianblog.pl ja spokojnie wyciagne ok 20 tys dolachbqwp gorsza
tola
6 lat temu
Skąd w niektórych tyle jadu.Omijajmy ich z daleka.Trzymajmy się z mądrymi i dobrymi ludżmi.
bEUkAmWb
Tu i teraz
6 lat temu
Świetny pisarz , najszczersze kondolencje...
Ummagumma
6 lat temu
gdyby nie sfilmowano " Imie Rözy ", niewielu by o jego istnieniu wiedzialo.
maniana
6 lat temu
"Bolek un saco, un saco en el lago."
Roma
6 lat temu
Ja mogę też wkrótce umrzeć ,czy ktoś zaśpiewa cygańskie kawałki nad moim grobem. Na Bródnie w Warszawie. Ja nie żartuję . Mam raka płuc. Dużo zrobiłam dla ludzi dobrego. I co , zostaną wspomnienia .
joanna
6 lat temu
Moj ulubiony autor!
ck.
6 lat temu
Ogrody coraz smutniejsze i róż coraz mniej ....
stokrotka
6 lat temu
Nie wiem w czym on był taki wybitny. Imię Róży nudne i ponure powieścidło, reszta "dzieł" z nachalnym lewackim odchyłem, więc pewnie dlatego zrobili z niego "wybitnego".Kiedy wreszcie doczekamy sie pełnej wolności słowa i twórców od tej światowej judo-komuny
Ekad
6 lat temu
Szkoda, że nie Coelho
ula
6 lat temu
Umberto Eco jeszcze jak żył to pisał: -"Bolek do wora a wór do jeziora."
cft
6 lat temu
Biedny Umberto.Nawieść o tym ,że przez lata BOLEK ns niego donosił..... wyciągnął nogi.
bEUkAmVT
Jaona
6 lat temu
Odszedl Ktos kto wywar wplyw i ksztaltowal moje poglady i wiedze...
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić