Natalia Bogucka| 

Niemcy. Sąd zdecydował. Antysemicka rzeźba nie zostanie usunięta z kościoła

62

Sąd orzekł, że XIII-wieczna antysemicka rzeźba może pozostać na murze kościoła w Wittenberdze (Niemcy). Jej usunięcia domagali się miejscowi Żydzi.

Niemcy. Sąd zdecydował. Antysemicka rzeźba nie zostanie usunięta z kościoła
(PAP/EPA, FELIPE TRUEBA)

Sąd Najwyższy Saksonii-Anhalt w Naumburgu oddalił pozew o usunięcie z muru średniowiecznego kościoła antysemickiej rzeźby. Przedstawia ona rabina zaglądającego pod ogon świni i inne żydowskie postacie, które piją mleko z jej sutków. Świnia jest uznawana w judaizmie jako zwierzę nieczyste.

Sąd uznał, że obraz „nie zaszkodził reputacji Żydów”, ponieważ został osadzony w szerszym kontekście. Ma na to wskazywać tablica informacyjna zamieszczona w 1988 r.

Ten obraz jest odrażającym i pozbawionym smaku atakiem na Żydów, który napełnia mnie wstydem i bólem. Nie prosiliśmy o tę rzeźbę, ale staramy się odpowiedzialnie radzić sobie z tym trudnym dziedzictwem - powiedział Johannes Block, pastor Kościoła Najświętszej Marii Panny w Wittenberdze.

Kontrowersyjna rzeźba znajduje się na murze kościoła, w którym przemawiał Marcin Luter. Reformator był twórcą traktatu "O Żydach i ich kłamstwach", w którym wzywał do piętnowania i dyskryminacji Żydów. Jego teksty były w XX wieku cytowane przez nazistów.

Zobacz także: Swastyki na żydowskim cmentarzu

Podobne rzeźby, tzw. Judensau (niem. żydowska maciora), do dziś znajdują się na niektórych europejskich kościołach. To poniżające przedstawianie Żydów pojawiło się w XIII wieku, ale było popularne przez kolejne 600 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić