o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
aktualizacja

Niemcy zwiększają wydatki na wojsko. Widzą zagrożenie w Rosji

171
Podziel się

W ostatnich latach obserwuje się trend wzrostu wydatków na cele wojskowe w wielu państwach świata. Jednak to Niemcy zdecydowały się na największe posunięcie. Żaden inny kraj nie zwiększył z roku na rok swoich wydatków militarnych tak bardzo.

Niemcy zwiększają wydatki na wojsko. Widzą zagrożenie w Rosji
(Getty Images)
bErIpYzV

W poniedziałek Sztokholmski Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI) opublikował raport, który informuje o światowych wydatkach na cele wojskowe. Dowiadujemy się z niego, że w 2019 roku globalne wydatki na cele wojskowe osiągnęły wartość 1,9 bln dolarów, co stanowi najwyższą roczną sumę od 1988 roku. Odnotowano wzrost o 3,6 proc. w stosunku do roku 2018. To największy roczny wzrost od 2010 roku.

Według raportu w Niemczech wydatki wzrosły najbardziej. Odnotowano wzrost aż o 10 proc., osiągając wartość 49,3 mld dolarów, co stanowi największy wzrost budżetu obronnego wśród 15 państw świata, wydających na te cele najwięcej.

bErIpYzX

Zobacz także: Rosyjska armia we Włoszech. Wszystko z powodu koronawirusa

Badacz SIPRI Diego Lopes da Silva przypisał wzrost niemieckiego budżetu obronnego między innymi sytuacji geopolitycznej w Europie oraz rosnącemu zagrożeniu ze strony Rosji. W 2019 roku prawie 4 proc. PKB państwa przeznaczono na wydatki wojskowe.

Niemcy to nie jedyne państwo, które z uwagą obserwuje poczynania Rosji. Spośród 15 krajów na świecie o najwyższych budżetach obronnych 6 jest członkami NATO. Łączne wydatki na cele wojskowe Kanady, Francji, Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych stanowią prawie połowę wszystkich wydatków na świecie.

bErIpYAd

Inna sytuacja ma miejsce na rynkach wschodzących. Znacznie mniej na cele wojskowe wydają państwa Ameryki Południowej, które wydały 53 mld dolarów w 2019 roku, z czego sama Brazylia była odpowiedzialna za połowę tych wydatków. Jeszcze mniej wydały kraje Azji Południowo-Wschodniej i Afryki, choć w zależności od poszczególnych państw występują znaczne wahania.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bErIpYAy
KOMENTARZE
(171)
ghost
rok temu
I to jest właśnie jeden z powodów, dla których Winston Churchill sugerował prewencyjne bombardowanie niemiec co pięćdziesiąt lat dla spokoju w europie.
mili/mikado
rok temu
helmut boi się iwana, czy pójdzie z nim pod rękę? doświadczenie już mają.
olo
rok temu
Czekamy z utesknieniem na Niemcy zeby wyzwolili sobie Wroclaw, Szczecin i Gdańsk a przy okazji Poznan, Torun i Olsztyn hehe
bErIpYAz
123
rok temu
co za bzdury,kupuja nowy sprzet bo stary przestarzaly i trzeba wymienic a juz napewno nie boja sie Rosji bo maja tam prawie 60 procent rynku opanowane a i Polski nie beda atakowac bo maja pewnie 90 procent rynku wiec i tak sa zwyciezcami ale nigdy nigdy nie wiadomo co przyjdzie do glowy bandytom z USA to ich sie trzeba bac
kolejny pakt
rok temu
Tak jak wcześniej. Potem wiadomo co nastąpiło.
kos
rok temu
Czemu sie boja a gaz chca od nich az pieją? zaklamane panstwo te Niemcy.
PISOWIEC
rok temu
Niemcy widzą zagrożenie ze strony Rosji, jak napadnie Polskę pierwsza to Niemcom nic już nie zostanie. Dlatego się przygotowóją aby scalić Rzeszę jak najprędzej.
BCD
rok temu
Po rządach PO i ZSL, Polacy odbudowują i dozbrajają swoje siły zbrojne. Niemcy nie chcąc utracić swojej przewagi militarnej muszą też się dozbrajać. Po Niemcach wszystkiego można się spodziewać. Należy też bacznie patrzeć na ręce niemieckim emisariuszom w Polsce.
bełkot
rok temu
Pewnie jak w 1939 roku , będą potrzebowali przejść " po cichutku " przez całą Polskę , żeby dopaść tych złych Rosjan od których mają gas i budują Nordstrim 2 na Bałtyku . A tutaj, w kraju kwitnącego buraka, mieszkają optymiści . Pesymiści zmarli w 1939 .
vanhorne
rok temu
to raczej obecnej Polsce blizej do Rosji, niz Niemcom, mamy mini Putina i robimy wszystko by sklocic sie z zachodem
Wątpiący
rok temu
A może nie chodzi o Rosję a innego ich sąsiada ze wschodu? Nas.
Wątpiący
rok temu
A może nie chodzi o Rosję a innego ich sąsiada ze wschodu? Nas.
k.c
rok temu
Tak jak myślałem,była próba zawłaszczenia POLSKI za pomocą tuska i po i wciągniętej reszty opozycji i nic z tego nie wyszło ,więc trzeba POLSKĘ zabrać siłą .
bErIpYAr
aaaaaa
rok temu
tak pakt Ribbentrop-Mołotow
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić