Karolina Woźniak| 

Niemcy. Żydzi mają dość. Szef MSZ ostrzega

636

Żydzi opuszczą Niemcy, jeśli sytuacja w kraju się nie zmieni, twierdzi minister spraw zagranicznych Heiko Maas. Szef niemieckiej dyplomacji podkreśla, że Żydzi mają dość antysemityzmu, który zalewa Niemcy.

Niemcy. Żydzi mają dość. Szef MSZ ostrzega
(East News, AP/Associated Press)

Szef MSZ ostrzegł w niedzielę, że Żydzi mogą zacząć opuszczać Niemcy na "masową" skalę, jeśli nie zostaną podjęte pilne działania mające na celu powstrzymanie rosnącego antysemityzmu. W przeddzień 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz Maas powiedział, że obelgi i ataki antyżydowskie, w prawdziwym życiu i internecie, stały się "codziennością"

Minister przyznał również, że prawie co drugi Żyd rozważa opuszczenie Niemiec - kraju, który od dawna starał się skonfrontować z nazistowską przeszłością.

Musimy podjąć pilne środki zaradcze, aby upewnić się, że tego rodzaju myśli nie zamieniają się w gorzką rzeczywistość i nie doprowadzą do masowego wyjazdu Żydów z Niemiec - oświadczył Heiko Maas na łamach tygodnika "Der Spiegel".

Heiko przyrzekł, że gdy Niemcy przyjmą prezydencję w Radzie Unii Europejskiej w lipcu, powstrzymanie działań antysemickich będzie dla nich priorytetem. Zdradził także, że konsekwencje prawne dla działań antysemickich staną się o wiele surowsze.

Zobacz także: "To niedopuszczalne". Jarosław Sellin tłumaczy decyzję Andrzeja Dudy

Antysemicki atak w Halle w październiku 2019 roku, w którym rewolwerowiec próbował zaatakować synagogę tuż przed zabiciem przechodnia i klienta w sklepie z kebabem, pokazał, że "żydowskie miejsca i społeczności" potrzebują lepszej ochrony "w całej Europie". Maas powiedział, że aby pomóc w realizacji tego celu, Niemcy przekażą w bieżącym roku 500 000 euro (2 128 534,23 złotych) Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

Dyplomata podkreślił również ogromne znaczenie edukacji młodych ludzi na temat horrorów II wojny światowej, w której naziści zamordowali sześć milionów Żydów. Badania wykazały, że "jedna trzecia młodych Europejczyków wie stosunkowo niewiele o Holokauście".

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić