Tomasz Wiślicki| 

Nienawiść do kobiet? To może być choroba psychiczna

4

Mężczyźni, którzy nie szanują kobiet i nadużywają wobec nich władzy, są bardziej skłonni do zapadania na choroby psychiczne.

Nienawiść do kobiet? To może być choroba psychiczna
(Shutterstock.com, Rainer Fuhrmann)

Badacze z Uniwersytetu w Indianie przeanalizowali dane z 78 różnych publikacji. Łączyło je to, że dotyczyły one mężczyzn, zdrowia psychicznego i postrzegania męskości. Łącznie użyto badań prawie 20 tysięcy pacjentów.

Wyniki opublikowano w w magazynie Journal of Counselling Psychology. Pod uwagę wzięto takie cechy jak dominacja, wygrywanie, kontrola emocji, skłonność do bycia playboyem, brylowanie w pracy, samodzielność, poziom homofobii, pogoń za pozycją społeczną, władza nad kobietami, skłonność do ryzyka i przemoc.

Zgodność z normami męskimi była mocno związana z negatywnym funkcjonowaniem społecznym i czynnikami wpływającymi na zdrowie psychiczne. W szczególności mężczyźni nadużywający władzy wobec kobiet i przejawiający zachowania wynikające z braku szacunku do drugiej płci, byli mocno narażeni na związane ze zdrowiem psychicznym wybuchy - twierdzi jeden z autorów raportu, Joel Y Won.

Z wynikami Wona zgadza się po części inny naukowiec, Michael Flood. Ten profesor socjologii z Uniwersytetu w Wollongon twierdzi, że choć tradycyjnie pojmowana męskość może mieć powiązanie z chorobami psychicznymi, to można z tym walczyć. Sugeruje, że bardzo pomaga w takich sytuacjach nacisk na wysiłek fizyczny i intensywne ćwiczenia.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić