Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Nieoczekiwane odkrycie koło Sodomy. Naukowcy byli zaskoczeni

65
Podziel się:

Jaskinia solna Malham na Wzgórzu Sodomskim jest najdłuższą tego typu jaskinią na świecie. Ogłosili to izraelscy naukowcy, którzy dokładnie zbadali sieć krętych korytarzy znajdujących się w jaskini.

Jaskinia Malham uznana za najdłuższą jaskinię solną świata
Jaskinia Malham uznana za najdłuższą jaskinię solną świata (The Jerusalem Post, screen)

Malham ma ponad 10 km długości. Jest znacznie dłuższa od jaskini Namakdan w Iranie, którą do tej pory uznawano za najdłuższą. Irańska jaskinia liczy ok. 6 km długości.

Badania jaskini Malham trwały niespełna 5 lat. W tym czasie naukowcy z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie, członkowie Israeli Cave Explorers Club i 80 wolontariuszy z 9 krajów prowadziło przy użyciu laserów dokładne pomiary jaskini.

To wykracza poza wszystko, czego się spodziewaliśmy – powiedział Yoav Negev, założyciel Israeli Cave Explorers Club.

Główne wejście do jaskini Malham znajduje się niedaleko słupa soli o nazwie Żona Lota. Nazwany został on tak od postaci z Biblii, która zignorowała przestrogę Jahwe i podczas ucieczki obejrzała się ku zagrożonej zagładą Sodomie. W efekcie została ukarana i zamieniona w słup soli.

Na zboczu pobliskiej góry naukowcy znaleźli 19 wejść do jaskini. Powstały w wyniku sezonowych powodzi. Woda przeniknęła przez warstwy soli, formując jaskinię.

Poza długością udało się też ustalić wiek jaskini. Naukowcy zbadali próbki metodą datowania radiowęglowego i ustalili, że liczy ona ok. 7 tys. lat. To czyni ją wyjątkowo młodą według standardów speleologicznych.

Jest tak młoda, bo jest z soli. Jaskinie wapienne formują się znacznie dłużej i są zwykle dużo starsze. Ta rozwija się jednak bardzo szybko, jest jedną z najmłodszych jaskiń na świecie – mówi Amos Frumkin, geolog z Uniwersytetu Hebrajskiego, cytowany przez Associated Press.

Badania jaskini dostarczyły informacji nt. klimatu panującego w regionie przez ostatnich 7 tys. lat. Naukowcy podkreślają, że są to informacje tym bardziej cenne, że pozwalają lepiej zrozumieć początki cywilizacji. Jerycho, jedno z najstarszych miast świata i epicentrum rozwoju rolnictwa, jest oddalone o ok. 80 km na północ od jaskini.

Sól łatwo się rozpuszcza, co oznacza, że każda zmiana klimatu zostawia ślad w jaskini. Jeśli jest więcej wody, więcej opadów, jaskinia jest większa, a poziom wody w Morzu Martwym się zmienia. To robi wielką różnicę w morfologii jaskini – oznajmił Frumkin.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Zobacz też: Zniszczenie Sodomy i Gomory
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(65)
dolkin
4 lata temu
obecna Sodoma to kraje zachodniej uni, kanada, usa szczegolnie no i perelki sztana to azja i afryka.....
Mistrz Polika...
4 lata temu
Jak żydzi coś publikują, to chcą na tym zarobić
Rabee
4 lata temu
W Izraelu wszystko jest najlepsze
Trzaskoski
4 lata temu
Ponoć znaleziono kartę lgbt+
Oli
4 lata temu
Jeden sodomita pochodzi ze slupska. Słupsk słup soli wszystko się zgadza
Gomoryta
4 lata temu
Juz myslalem ze odkryli praprzodków Biedronia
Robert
4 lata temu
Ja tam żydom nie wierze!
ak
4 lata temu
Mimo wszystko jakiś pożytek z sodomitów jest.Sól.
Atheista
4 lata temu
Tyle że jaskinia nie może mieć 7tys lat kiedy świat według 4 miliardów ludzi na świecie z czego 90% Polaków według kościoła, ma niecałe 6 tys.
Ja Nusz
4 lata temu
Czy to znaczy, że można już bezkarnie uprawiać sodomię?
aaaaaa
4 lata temu
tylko czy meteor był koszerny oto jest pytanie
Taa
4 lata temu
Myślałem, że znaleźli deklarację LGBT wykutą w skale :)
TEGO TYPU
4 lata temu
ŻYDY ZĘBAMI WYGRYŹLI JASKINIE JAK UCIEKALI PRZED KATAKLIZMEM
Leszek
4 lata temu
Ten pseudo profesor Israelski broni sodomitow (pedalow) mowiac, to nie o homoseksualizm chodzilo ale o GOSCINNOSC? Mamy tu do czynienia z LGBT I teza ze zachowania homoseksualne sa OK,ze z tego powodu,Nie bylo gniewu Boga. Wciskanie name ze chodzilo o brak GOSCINNOSC I tak wielka kara jest PODLE. Zydzi do dzisiaj nie sa goscinni-wystarczy poslucjac ludzi ktorzy byli w Izraelu.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić