Aldona Brauła
Aldona Brauła| 

Niesamowite odkrycie w Czechach. Szczątki psa sprzed 28 tys. lat

6

W Czechach dokonano niesamowitego odkrycia. Znaleziono szczątki psa sprzed 28 tys. lat. Badania dały odpowiedź na wiele pytań związanych z udomowieniem tych zwierząt, a także kiedy ostatecznie oddzieliły się od wilków.

Niesamowite odkrycie w Czechach. Szczątki psa sprzed 28 tys. lat
(University of Arkansas)

Odkrycia dokonano w mieście Předmostí, we wschodnich Czechach. Zespół badaczy, na czele którego stoi Peter Ungar z Uniwersytetu w Arkansas, natknął się na szczątki psa sprzed 28 tys. lat. Po ich przeanalizowaniu naukowcy mogli potwierdzić kilka wcześniejszych teorii.

Odkryto szczątki psa sprzed 28 tys. lat

Skamieniała czaszka z doskonale zachowanymi zębami przyniosła informacje na temat udomowienia psów, a także kiedy ostatecznie oddzieliły się od wilków. Wciąż istnieje wiele teorii na temat tego, kiedy te zwierzęta zaczęły żyć z ludźmi.

Naukowcy przeprowadzili analizę zębów. Odkryto, że na kłach należących do psów było więcej pęknięć i rys,niż na zębach wilków. Psy prawdopodobnie zjadały kości i inne resztki, które dawał mu człowiek, natomiast dieta wilków opierała się przede wszystkim na mięsie. Peter Ungar jest przekonany, że to dowód na wczesne udomowienie psów.

Zobacz także: Zobacz także: Na tropie brakującego ogniwa. Nowe informacje nt szczeniaka z Syberii

Udomowienie psa jest najwcześniejszym przykładem hodowli zwierząt. To także pierwsze udomowienie zwierząt, które miało miejsce na długo przed najwcześniejszymi dowodami rolnictwa.

Na pewno pochodzą od wilków? Debata na temat czasu i okoliczności udomowienia psów nie jest jedyną na temat początków tego gatunku. Wielu naukowców twierdzi, że "najlepsi przyjaciele człowieka" mogą pochodzić od szakali bądź kojotów.

Wciąż nie wiemy, dlaczego nasi przodkowie je udomowili. Czas udomowienia jest szacuje się na 15 tys. do 40 tys. lat temu, aż do epoki lodowcowej, kiedy ludzie prowadzili koczowniczy tryb życia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić