Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Krzysztof Narewski
|
aktualizacja

Niezwykłe odkrycie na Antarktydzie. W chacie sprzed 118 lat

16
Podziel się

W starej chacie na Przylądku Adare'a na Antarktydzie badacze z nowozelandzkiego trustu "Antarctica Heritage" znaleźli obraz. Jego autorem jest dr Edward Wilson, który zginął w 1912 roku podczas powrotu z Bieguna Południowego wraz z kapitanem Robertem Scottem.

Niezwykłe odkrycie na Antarktydzie. W chacie sprzed 118 lat
(Pixabay.com)
bETgNanF

Odkrywcy byli naprawdę zaskoczeni. Do chaty udali się, aby zabrać stamtąd pozostawione tam przedmioty i je odnowić. Nie spodziewali się jednak, że znajdą taki skarb. Konserwator Josefin Bergmark-Jimenez nie mogła uwierzyć w znalezisko.

Otworzyłam album, a w nim był ten piękny obraz. Najpierw tak się przestraszyłam, że aż podskoczyłam i musiałam tam zajrzeć jeszcze raz. Potem wyjęłam obraz i nie mogłam przestać na niego patrzeć - te kolory, jaskrawość, to takie piękne dzieło - powiedziała.

bETgNanH

Obraz zachował się w świetnym stanie. Jest namalowany akwarelami, które są wrażliwe na światło. Dzieło znajdowało się jednak między innymi kartkami, więc promienie słoneczne go nie dosięgły. Niska temperatura także pomogła mu przetrwać. Nie zaszkodziły natomiast pleśń czy odchody pingwinów, które pokrywały album.

Najpierw nie było do końca wiadomo, kto namalował ten obraz. Oprócz dr. Wilsona jego autorem mogli być też członkowie norweskiej ekspedycji z 1899 roku. To oni bowiem zbudowali chatę, w której znaleziono akwarelę. Ostatecznie porównano jednak charakter pisma z podpisu i jednoznacznie stwierdzono, że autorem jest dr Wilson.

Obraz powstał w 1899 roku. Zdaniem historyków dr Wilson namalował go, kiedy kurował się z zapalenia płuc w Europie. Później obraz wziął ze sobą na wyprawę.

bETgNanN

To jednak niejedyne znalezisko w starej chacie. Badacze natrafili tam na 1500 innych przedmiotów. Po renowacji wrócą tam, gdzie je znaleziono.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bETgNaoi
KOMENTARZE
(16)
czlowiek
2 lata temu
chcecie dowiedziec sie na prawde czegos ciekawego o Planecie Ziemi i jej przeszlosci? polecam trzy ksiazki Filipa Ambrii z serii "Alternative"
adam
4 lata temu
"niejedyne" piszemy trochę inaczej, panie redaktorze
Takietamzrana...
4 lata temu
Ktoś tu chyba z języka polskiego miał kiepskie wyniki... Natomiast nie zaszkodziły mu pleśń.... Chwilę wcześniej....niska temperatura pomogła mu.... A ja myślałem że by być dziennikarzem to Polszczyzna to podstawa 😀
bETgNaoj
213123
4 lata temu
luz-blus idzie ekipa i połowa z nich zawaliście maluje realistycznie, normalka ;-) dzisiaj głąby tylko cykać smartfonami potrafią
AS.
4 lata temu
...zagadka: dlaczego dr Wilson podpisywał swoje obrazy jakimś nieznanym nikomu pseudonimem?
Lyterat
4 lata temu
To nie musi być dzieło drWilsona ale też Szerloka Hollsa
rozważna i ro...
4 lata temu
A co na to Ryszard Petru i ks. Sowa?
odkrywca
4 lata temu
A ja myslalem ze odkrylie Alien vs Predator
wl
4 lata temu
"Nie zaszkodziły natomiast pleśń czy odchody pingwinów, które pokrywały album" NATOMIAST ? Po jakiemu to jest ?
cx21`
4 lata temu
WOW ! Szał ! Potargało mi jelita z wrażenia !
logika szwank...
4 lata temu
"Niska temperatura także pomogła mu przetrwać. Nie zaszkodziły natomiast pleśń czy odchody pingwinów, które pokrywały album." - Dlaczego "natomiast"? Skoro pleśń i odchody, podobnie jak niska temperatura, nie zaszkodziły albumowi to chyba "także" / "również"... a nie "natomiast"! "Natomiast" sugeruje że pleśń i odchody spowodowały coś PRZECIWNEGO do niskiej temperatury. [...napisał w nadziei, że ktoś zrozumie]
hej
4 lata temu
jak widać w przyrodzie nic nie ginie
gosc
4 lata temu
Cóż za nowomowa: "dosięgły" zamiast "dosięgnęły" i "niejedyne" zamiast "nie (było) jedyne" - zamiast zdania równoważnik. Czyżby Autor tekstu skończył tylko gimnazjum?
bETgNaob
Nicki
4 lata temu
Dowcip dnia: Jakub: Milordzie, chyba trzeba kupić chleb na śniadanie bo zabrakło?! Milord: Ja Kubie chleb, ty poczywaj
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić