Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Tomasz Wiślicki
|

Nikt ich nie powstrzymuje. Ten kraj produkuje 90% światowej heroiny

2
Podziel się

ONZ zanotowało najwyższy wynik produkcji opium w Afganistanie. Według raportu wydziału zajmującego się narkotykami i przestępczością, w 2015 roku prawie dwie trzecie powierzchni kraju stanowiły nielegalne uprawy.

Nikt ich nie powstrzymuje. Ten kraj produkuje 90% światowej heroiny
(Getty Images, Paula Bronstein)
bETBSxLp

Amerykanie walczą z produkcją opium od początku obecności wojska w Afganistanie, czyli od 2001 roku. Nie są jednak w tym skuteczni. Talibowie kontrolują znacznie większe obszary kraju niż 15 lat temu i właśnie na nich sadzą mak, z którego niedojrzałych makówek otrzymuje się opium. Dostęp do tych miejsc jest utrudniony, a usuwanie upraw praktycznie jest niemożliwe. Narkotyki zalewają więc potem rynki na całym świecie, w tym amerykański.

W wielu częściach USA i Kanady ludzie wracają do używania heroiny, a ta afgańska produkowana jest w ogromnych ilościach. Jesteśmy dla Bliskiego Wschodu świetnym rynkiem zbytu - twierdzi cytowany przez Business Insider Alejandro Mohar, członek Międzynarodowego Organu Kontroli Środków Odurzających przy Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Heroina produkowana jest także w Meksyku i Kolumbii. Jednak to właśnie Bliski Wschód zaopatruje w nią większość świata. Na liście krajów, do których trafia ten niebezpieczny narkotyk, znajduje się też Polska. Do Europy Środkowej używka dostaje się przez Turcję. Przemytnicy przewożą heroinę ciężarówkami, stosując często bardzo kreatywne metody, np. ukrywając ją w transportach oliwek.

bETBSxLr

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bETBSxLS
KOMENTARZE
(2)
kadmon22@o2.p...
5 lata temu
EEE tam, to właśnie po to są między innymi Amerykanie w Afganistanie, aby nie tylko położyć łapę na tablicy Mendelejewa jaką kryją zasoby tego kraju, ale aby czerpać zyski z "nielegalnego handlu" opium i jej produktem używanym zresztą w medycynie: heroinie. Skądś trzeba brać kasę na tajne operacje, których nie zaakceptuje Kongres. Czarny budżet jest koniecznym elementem światowej gry we władzę i pieniądz.
pasterz kóz
5 lata temu
Jest już późno i tą wiadomość traktuję jak na to zasługuje , jako bajkę przed snem . Co w niej jest bajką , jak zadasz sobie minimum trudu sam znajdziesz w internecie . Chyba żeś ameba i to co ci "wleją jak świniom do koryta " to zeżresz .
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić