Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Nowa broń Rosji. Snajperzy nie są w stanie trafić w cel

226
Podziel się:

Rosjanie montują na dwóch okrętach system oślepiania przeciwnika i wywoływania halucynacji. 5P-42 Filin sprawia, że cel staje się niewidoczny.

Nowa broń Rosji. Snajperzy nie są w stanie trafić w cel
(Wikimedia Commons CC BY-SA, mil.ru)

Technologię stworzyła firma Roselektronika. System trafia w pierwszej kolejności na dwie fregaty rosyjskiej marynarki wojennej: Admirała Gorszkowa oraz Admirała Kasatonowa - podaje "Newsweek". Ale zostanie również zainstalowany na innych jednostkach.

5P-42 Filin to instalacja optyczna ochraniająca potencjalny cel. Emituje wiązkę światła podobną do stroboskopowej, co uniemożliwia precyzyjne naprowadzenie wrogiego ognia na okręt. Potrafi zakłócać też noktowizję i laserowe systemy celowania. Zasięg wynosi 5 kilometrów.

Testy systemu wypadły więcej niż obiecująco. Producent podaje, że 45 procent strzelców, w tym również snajperów, nie było w stanie trafić w ochraniany przez 5P-42 Filin cel z powodu zawrotów głowy, nudności i dezorientacji. Kolejnych 20 procent skarżyło się na halucynacje. Relacjonowali, że widzieli jedynie kulę światła przed oczami.

Rosjanie planują wyposażyć kolejne okręty w system 5P-42 Filin. Są one w tej chwili w budowie. Fregaty Admirał Gorszkow i Admirał Kasatonow patrolują Ocean Arktyczny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(226)
dd
3 lata temu
Trzeba walić w kule światła.Wystarcza ciemne okulary.
lol
3 lata temu
lol wystarczy ustawić rakiete na źrudło światła trafienie pewne
Fregata
3 lata temu
Do d@py ten system migających oślepiających światełek przecież nikt nie strzela do fregaty z jakiejś starej armaty jak oberwie pociskiem na podczerwień w siłownię to im się odechce błyskać ludziom po oczach
la2010
3 lata temu
Ci troglodyci są na nieustającej wojnie. Rosja jest brudna, biedna i pijana, ale cała kasa i tak idzie na zbrojenia.
x
3 lata temu
ala i ola
ZED
3 lata temu
5 kilometrów...żadna wroga jednostka nie podchodzi nawet na taką odległość.Już na początku II wojny światowej torpedy miały zasięg po 6 i więcej kilometrów.Nie mówiąc już o artylerii.Czymś takim to oni mogą odstraszać ale chyba tylko somalijskich piratów na motorówkach. Pod warunkiem, że ci nie skombinują okularów z odpowiednimi szkłami polaryzacyjnymi.
Gość
3 lata temu
Niech przetestują ten system na trzeźwych snajperach - wiem że będzie im takich trudno znaleźć, ale inaczej wyniki nie są wiarygodne!
agata
3 lata temu
Cudownie,mam przyjaciela we flocie baltyckiej
mk
3 lata temu
No jak ma się papierową flotę to snajper jest najgorszym zagrożeniem !!!
Tituszka z Kr...
3 lata temu
nikt przy normalnych zmysłach nie będzie próbował ustrzelić ruską łajbe na morzu - no chyba że piraci z Karaibów . Teraz wystrzeliwyje się pociski co najmniej kilkadziesiąt kilometrów wcześniej i nie mówie o pociskach manewrójących
***
3 lata temu
Tomahaki dadzą sobie z" celem" radę....nie ma obaw...
Zygmunt
3 lata temu
Skoro to jest system optyczny to można go ściśle ukierunkować i marynarzom na pokładzie nie będzie sprawiał problemów.
Andy
3 lata temu
niestety to są przedawnione rewelacje. Japońce już opracowali system eliminujący utrudnienia celowania w jednostki posiadające systemy oślepiania. Czy ktoś tu kocha ruskich w tym O2 ???? Sugeruję szczelniej pogłębiać wiedzę ! ! !
Paweł
3 lata temu
Zakładam przyłbice spawalnicza automatyczną i można strzelać
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić