Albert Kamiński| 

Nowe zasady dostępu do broni w UE. Również w Polsce

1

Organy Unii Europejskiej uzgodniły tymczasowe porozumienie dotyczące ograniczeń dostępu do broni. Mają obowiązywać na terenie całej UE. Jest to reakcja na coraz częstsze ataki terrorystyczne.

Nowe zasady dostępu do broni w UE. Również w Polsce
(flickr.com, https://www.flickr.com/photos/familymwr)

Ograniczą obrót tzw. bronią dezaktywowaną. Jest to oręż pozbawiony zdolności bojowych, na skutek modyfikacji, utrudniających użycie ostrej amunicji. Do tego typu broni zaliczamy pistolety gazowe, hukowe i na ślepe naboje. Sprawni rusznikarze potrafią ją przerobić, by była aktywna bojowo.

Broń automatyczna i półautomatyczna na cenzurowanym. Przepisy, dotyczące jej kupowania, będą znacznie zaostrzone dla osób prywatnych. Po wprowadzeniu nowych przepisów, będzie trzeba przejść badania psychologiczne oraz udowodnić przynależność do klubu strzelectwa sportowego. Tylko wtedy uzyska się pozwolenie na taki arsenał.

Pierwotnie miał być całkowity zakaz dostępu do tego typu broni. Z uwagi jednak na jej powszechność w niektórych państwach, ostatecznie zdecydowano się na bardziej liberalne podejście.

Ograniczenie handlu bronią w internecie. Wprowadzony ma być specjalny system oznaczenia np. pistoletów. Pozwoli to na lepszą kontrolę oraz możliwość monitorowania, gdzie dana sztuka akurat się znajduje.

Nowe prawo dotknie także kolekcjonerów. Do tej pory nie wszystkie przepisy dotyczące broni ich dotyczyły. Teraz kolekcjonerzy oraz muzealnicy mają być traktowani, jak osoby prywatne. Będą mogli kupować broń, ale pod określonymi warunkami.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić