aktualizacja 

O takiej chorobie nikt jeszcze nie słyszał

26

Dwaj bracia z Pakistanu w wieku 9 i 13 lat cierpią na nierozpoznaną dotąd przypadłość. W ciągu dnia są zwykłymi, aktywnymi dziećmi, a w nocy zapadają w stan wegetatywny.

O takiej chorobie nikt jeszcze nie słyszał
(East News, AP/FOTOLINK)

Lekarze rozkładają ręce. Ze względu na przypadłość braci, sąsiedzi nazwali ich "dziećmi słońca". To wręcz niemożliwe, by zdrowi chłopcy, jakimi bez wątpienia są Shoaib i Abdul, zapadali w stan wegetatywny, kiedy tylko zajdzie słońce. A jednak.

Traktujemy ten przypadek jako wyzwanie. Nasi lekarze przeprowadzają badania, by ustalić, co może dolegać braciom. Musimy się dowiedzieć, dlaczego te dzieci pozostają aktywne w ciągu dnia, ale nie mogą chodzić, jeść, a nawet otworzyć oczu, kiedy zapada wieczór - powiedział Javed Akram, profesor medycyny z Instytutu Nauk Medycznych w Pakistanie.

Sprawą zainteresował się także rząd Pakistanu. Władze zapewniły bezpłatną opiekę medyczną dla rodzeństwa pochodzącego z ubogiej rodziny. Obecnie Shoaib i Abdul przechodzą testy medyczne w Islamabadzie. Wyniki zostaną przekazane zagranicznym specjalistom do dalszej analizy. Naukowcy zbierają także próbki gleby i powietrza z rodzinnej wsi chłopców.

Myślę, że moi synowie uzyskują energię ze słońca - powiedział Mohammad Hashim, ojciec chłopców.

*Lekarze odrzucili teorię ojca dzieci. * Szczególnie, że chłopcy mogą normalnie poruszać się w czasie pochmurnych dni i w ciemnych pomieszczeniach. Przyczyn przypadłości można upatrywać gdzieś indziej. Ojciec i matka chłopców są kuzynami i dwoje z sześciorga ich dzieci zmarło w młodym wieku. Pozostałe potomstwo nie wykazuje jednak żadnych nietypowych objawów.

Autor: Arkadiusz Puz

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Zobacz także:

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić