Natalia Bogucka| 
aktualizacja 

"Oko Moskwy". Sfilmował je polski dziennikarz. Do czego służy?

127

"Oko Moskwy" to jedna z najdziwniejszych i najbardziej tajemniczych konstrukcji na świecie. Monstrualna instalacja położona w sąsiedztwie Czarnobyla, została zbudowana w okresie Zimnej Wojny i do dziś owiana jest tajemnicą.

"Oko Moskwy". Sfilmował je polski dziennikarz. Do czego służy?
(instagram.com/zalewskiigor/)

Dziennikarz Igor Zalewski postanowił przyjrzeć się "Oku Moskwy" z bliska. Na swoich mediach społecznościowych zamieścił film, na którym dokładnie widać gigantyczną instalację.

Oficjalnie konstrukcja nazywa się "Duga". Jest systemem potężnych anten, których celem było wykrywanie potencjalnego ataku wymierzonego w terytorium ZSRR. Składały się na niego 3 urządzenia zamontowane w Czarnobylu, Komsomolsku nad Amurem i Mikołajowie, jednak głównym ośrodkiem był właśnie Czarnobyl.

Stacja rozpoczęła pracę w lipcu 1976 roku. Cały projekt, instalacja oraz przeznaczenie anten pozostało ściśle tajne. Oficjalnie nazywano je „Centrum Radiowym Telekomunikacji”. Ostateczne zamknięcie obiektu nastąpiło w sierpniu 1988, gdy okazało się, że z powodu wysokiego promieniowania system nie będzie działać.

Zobacz także: Zobacz także: Cud w kukurydzy. Nagrania pasażerów

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić