Natalia Bogucka| 
aktualizacja 

Orangutan z prawami człowieka. Sandra wkrótce rozpocznie nowe życie

66

Orangutan o imieniu Sandra, który spędził ponad 20 lat w argentyńskim zoo, zostaje przeniesiony do amerykańskiego sanktuarium dla zwierząt. To efekt wyroku sądu, który przyznał małpie takie sama prawa jak ludziom. To nasza #DziennaDawkaDobregoNewsa.

Orangutan z prawami człowieka. Sandra wkrótce rozpocznie nowe życie
(East News)

Sandra zamieszka na Florydzie. Sanktuarium o powierzchni 40 ha jest domem dla szympansów i orangutanów, które uwolniono z cyrków, laboratoriów, zoo i prywatnych kolekcji. Mieszka tam m.in. szympans Michaela Jacksona Bubbles.

33-letni orangutan urodził się w niemieckim zoo i w 1995 r. został sprzedany do Buenos Aires. Sandra większość swojego życia spędziła w samotnej zagrodzie. Urodziła córkę, ale dziecko zostało jej zabrane i sprzedane do parku zwierząt w Chinach.

W listopadzie 2014 r. obrońcy praw zwierząt złożyli do sądu wniosek o uwolnienie z niewoli małpy. Argumentowali to faktem, że orangutany mają wystarczająco rozwinięte funkcje poznawcze, by nie traktować ich jak zwierzę lub rzecz. Argentyński sąd uznał, że Sandra powinna mieć prawa „osoby nie będącej człowiekiem” i została bezprawnie pozbawiona wolności.

Podziel się dobrym newsem! Prześlij go nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Zobacz także: Małpa zrobiła tygrysa w konia. Nagranie świadka
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić