Ostrzegają przed samojezdnymi autami. Nie uwierzysz, dlaczego

5

Eksperci z Kanady ostrzegają, że kierowcy będą uprawiali seks za kierownicą znacznie częściej. Winą obarczają samojezdne samochody.

Ostrzegają przed samojezdnymi autami. Nie uwierzysz, dlaczego
(Shutterstock.com)

W nowych samochodach kierowcy nie będą tak bardzo potrzebni. Co chwila słyszymy o kolejnej koncepcji pojazdu samojezdnego. We współczesnej technologii wykluczenie kierowcy jest jednak niemożliwe. Naukowcy obawiają się, że osoby za kółkiem będą rozproszone i nie zareagują odpowiednio w chwili, kiedy automatyczny system zawiedzie. Szczególnie, kiedy będą jechali z partnerem...

Przewiduję, że tak właśnie będzie. Kiedy to komputer będzie odpowiedzialny za prowadzenie pojazdu, osoby w środku będą uprawiały seks znacznie częściej niż dotychczas - uważa Barrie Kirk z kanadyjskiego Centrum Doskonałości Automatycznych Pojazdów.

Zdaniem Kirka erotyczne zabawy mogą doprowadzić do tragedii.

To jedna z rzeczy, które dosyć skutecznie zahamują zdolność do szybkiego reagowania. Wystarczy wyobrazić sobie sytuację, w której podczas obcowania nagle pojawi się komunikat "przejmij kontrolę" - dodaje Kirk.

*Kanadyjscy urzędnicy zwracają także uwagę na problem z koncentracją. *Pracownicy Urzędu Federalnego zostali wyznaczeni do opracowania regulacji dotyczących samojezdnych samochodów. Obecnie takie pojazdy nie mogą poruszać się po drogach Kanady. Niedługo przepisy mają zostać zmienione, a samochody bez kierowców dopuszczone do ruchu. Jedna z notatek urzędników potwierdza obawy Kirka.

Kwestia zachowania uwagi kierowcy jest, delikatnie mówiąc, problematyczna. Kierowcy mają tendencje do przeceniania automatycznych systemów, które przecież mogą zawieść. Kiedy włączony jest autopilot, ich uwaga przenosi się daleko od drogi - możemy przeczytać w jednej z notatek.

W praktyce okazuje się, że jest w tym dużo racji. Sami producenci pojazdów samojezdnych w materiałach reklamowych pokazują kierowców czytających gazetę czy książkę. Nie zwracają więc uwagi na sytuację na drodze. Regulacje w wielu krajach zakładają, że osoba znajdująca się w pojeździe musi zajmować fotel kierowcy i być w stanie w każdej chwili przejąć nad nim kontrolę.

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Autor: Arkadiusz Puz

Zobacz także:

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić