Aleksander Sławiński| 
aktualizacja 

Panele słoneczne zapewnią wodę tysiącom ludzi. "Dobry krok dla całej ludzkości"

138

W Kenii otwarto pierwszą na świecie stację uzdatniania wody, zasilaną energią słoneczną. Dzięki tej inwestycji dziesiątki tysięcy ludzi zyskało dostęp do wody pitnej. Organizacja, która ją zbudowała, planuje kolejne inwestycje. To nasza #DziennaDawkaDobregoNewsa.

Panele słoneczne zapewnią wodę tysiącom ludzi. "Dobry krok dla całej ludzkości"
(Youtube.com)

Stacja uzdatniania wody została zbudowana przez międzynarodową organizację Give Power. Codziennie będzie ona odsalać i oczyszczać około 80 tysięcy litrów morskiej wody, co wystarcza dla ponad 35 tysięcy ludzi. Zasila ją energia z paneli słonecznych.

Instalacja powstała w nadmorskim mieście Kiunga, tuż przy granicy z Somalią. Dzięki panelom słonecznym elektrownia produkuje 50 kilowatów energii dziennie, co pozwala na zasilenie dwóch pomp wodnych. Nadwyżki energii mogą być dostarczane również m.in. do przychodni czy szkół.

Myślę, że to dobry krok dla całej ludzkości. Woda, której używali wcześniej mieszkańcy Kiunga była zanieczyszczona i pełna pasożytów i przyczyniała się do zatruć całych rodzin. Mam nadzieję, że przyczynimy się do poprawy sytuacji na świecie – mówił prezes Give Power, Hayes Barnard, gdy w listopadzie zakończono budowę obiektu.

Region jest często nękany przez susze, a po wodę nadającą się do picia trzeba było iść nawet godzinę. Z kolei do mycia i kąpieli używano zanieczyszczonej wody miejscowej, a nawet wody morskiej, co powodowało wiele problemów zdrowotnych.

Za około 1 galon wody (3,8 litra) miejscowi będą musieli zapłacić symbolicznego jednego centa. Mimo to, organizacja przewiduje, że instalacja, która kosztowała 500 tysięcy dolarów, zwróci się w ciągu pięć lat. Za zarobione pieniądze Give Power planuje budować kolejne stacje m.in. w Kolumbii i na Haiti.

Zobacz także: Eksperci o suszy w Polsce

Dostęp do wody na świecie

Szacuje się, że obecnie aż 1/3 światowej populacji nie ma dostępu do wody pitnej. Z kolei do 2025 roku nawet połowa ludzkości może znaleźć się na obszarach, gdzie występują jej niedobory. Wraz ze zmianami klimatycznym, susze uderzają w coraz większą liczbę obszarów, m.in. w Polskę.

Give Power jest międzynarodową organizacją, która używa paneli słonecznych, aby zapewniać krajom Trzeciego Świata dostęp do elektryczności. Obecnie skupia się ona właśnie na upowszechnieniu solarnych stacji uzdatniania wody. Jak informują na swej stronie, dotacja w wysokości 20 dolarów, może zapewnić dostęp do wody dla jednej osoby nawet na 20 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić