Polacy odwracają się od PiS. Walka o TK ważniejsza od 500 zł

Sondaż TNS pokazuje duży spadek poparcia dla PiS. Z kolei badanie IBRiS pokazuje większe zainteresowanie Polaków zamieszaniem wokół składu Trybunału Konstytucyjnego niż niższym wiekiem emerytalnym, 500 zł na dziecko czy nowym śledztwem smoleńskim.

Polacy odwracają się od PiS. Walka o TK ważniejsza od 500 zł
(PAP/Rafał Guz)

Zamówiony przez "Gazetę Wyborczą" sondaż TNS pokazuje dużą zmianę w przekonaniach wyborczych. Między 10 a 11 grudnia zapytano 1000 Polaków, na kogo by głosowali w wyborach. 27 proc. odpowiedziało, że na PiS, 24 proc. na Nowoczesną, 16 proc. na PO a 12 proc. na ruch Kukiz'15.

Dwa tygodnie wcześniej wyglądało to zgoła inaczej. Wówczas ankieterzy TNS usłyszeli, że PiS popiera 42 proc., PO 17 proc. a Nowoczesną 10 proc. - czytamy.

*"Rzeczpospolita" powołuje się na zlecone instytutowi IBRiS badanie i przekonuje, że wojna o Trybunał budzi w narodzie duże emocje. *Walka między PiS a opozycją o jego skład jest najważniejsza dla ponad 35 proc. Polaków. Nieco mniej przejmuje się kwestią obniżenia wieku emerytalnego (31 proc.). Program 500 zł na dziecko zajmuje uwagę jedynie 13 proc. Wznowieniem śledztwa smoleńskiego nawet mniej - to priorytet dla 5 proc. ankietowanych.

Spór o TK ważny jest dla 74 proc. wyborców Nowoczesnej, 57 proc. zwolenników Platformy i 7 proc. popierających PiS. Emocje buzują zwłaszcza u wyborców w średnim wieku oraz najstarszych – to spór kluczowy dla niemal połowy badanych w wieku 35–44 lata oraz powyżej 55 lat - informuje dziennik.

Czy PiS straciło poparcie w konsekwencji zamieszania wokół TK? Ośrodek TNS zwraca uwagę, że 81 proc. Polaków chce, by politycy przestrzegali prawa nawet wtedy, gdy jest ono sprzeczne z ich poczuciem sprawiedliwości. Aż 58 proc. ankietowanych sądzi, że "to, co robią PiS i prezydent, jest zamachem na demokrację". O tym, że Andrzej Duda wykonuje jedynie polecenia prezesa PiS, jest przekonanych 67 proc. osób.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić