aktualizacja 

Polska ramię w ramię z Rosją i Iranem

48

Polska, Rosja, Iran oraz kilka krajów Zatoki Perskiej nie zgodziły się na uwzględnienie w rezolucji ONZ zapisu dotyczącego zakazu dyskryminacji osób LGBT. Sytuacja taka umożliwi polskim władzom tworzenie prawa, które może utrudnić osobom homoseksualnym leczenie w zakresie HIV i AIDS.

Polska ramię w ramię z Rosją i Iranem
(Facebook.com, Miłość nie wyklucza)

Dzięki głosom tej "egzotycznej koalicji" wykreślono m.in. zapis o dekryminalizacji homoseksualizmu. Oprócz tego kraje zaprotestowały przeciwko zmianom w polityce antynarkotykowej - podaje portal "New Now Next".

Sprawa dotyczy walki z pandemią AIDS, którą sygnatariusze ONZ zobowiązali się wyeliminować do 2030 roku. Głównymi czynnikami napędzającymi rozwój tej choroby są restrykcje związane z karaniem osób uzależnionych, a także dyskryminacja zarażonych wirusem HIV ze względu na ich orientację seksualną. Większość krajów zrzeszonych w ONZ w połowie czerwca podpisała rezolucję, w której uznaje, że dekryminalizacja homoseksualizmu i liberalizacja polityki antynarkotykowej to część praw człowieka i obowiązkowy krok do powstrzymania AIDS.

Dla przykładu, w Rosji największy odsetek osób zaraża się wirusem HIV poprzez wielokrotne korzystanie z jednej igły podczas zażywania substancji odurzających. Jednym z działań, którym sprzeciwiała się administracja Władimira Putina, było wydawanie czystych igieł osobom uzależnionym.

Więcej szczegółów na ten temat sprzeciwu Polski i jej nowych sojuszników w walce z homoseksualizmem podają: Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza oraz partia Razem.

W wykreślonym fragmencie rezolucji zwracano uwagę na to, że w niektórych krajach wysokie ryzyko zakażenia HIV wśród homoseksualnych mężczyzn i osób zażywających narkotyki drogą dożylną stanowi problem z perspektywy praw człowieka - piszą członkowie MNW.

Stowarzyszenie wskazuje, że problem dotyczy państw, w których stosunki homoseksualne między mężczyznami oraz zażywanie narkotyków drogą dożylną jest karane. Aktywiści twierdzą, że nie można wówczas prowadzić skutecznych akcji profilaktycznych przeciwko rozprzestrzenianiu się wirusa, "a osoby seropozytywne mogą mieć utrudniony dostęp do terapii antyretrowirusowych lub nie mieć go w ogóle".

Przypomnijmy, że współczesna medycyna umożliwia osobom seropozytywnym dożycie późnej starości. Warunkiem jest szybka diagnoza i dostęp do leków antyretrowirusowych, które zapobiegają namnażaniu się wirusa i chronią przed zapaścią układu odpornościowego, czyli zachorowaniem na AIDS - dodaje organizacja.

Radio Wolna Europa podaje, że strona rosyjska domagała się jeszcze większych zmian w tekście rezolucji. Postulowano, by kraje, w których obowiązuje prawo wymierzone przeciw osobom LGBT+ mogły całkowicie odmawiać leczenia homoseksualnym mężczyznom. Zmiany te zostały odrzucone - kończą aktywiści z MNW.

A jak na tę sytuację zareagowali internauci? W mediach społecznościowych przetacza się fala krytyki nad poczynaniami polskich władz. Internauci nie mogą uwierzyć, że Polska, która nigdy w swojej historii nie karała osób o odmiennej orientacji seksualnej, właśnie z własnej nieprzymuszonej woli zawiązuje koalicję w intencji takiej zmiany prawa międzynarodowego.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Trwa ładowanie wpisu:facebook
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Trwa ładowanie wpisu:facebook

Autor: Kamil Królikowski

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Zobacz także:
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić