REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Cytaty dnia
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 17 minut temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Bartłomiej Bajerski18.11.18 (12:33)

Potajemne spotkanie talibów z Amerykanami wyszło na jaw

Trzy dni trwało spotkanie przedstawicieli talibów ze specjalnym wysłannikiem Stanów Zjednoczonych. Do tej pory Amerykanie odmawiali bezpośrednich rozmów.
Majid Saeedi / Getty Images

Utrzymywane w tajemnicy spotkanie zorganizowano w Katarze. USA reprezentował Zalmay Khalilzad. Talibowie wysłali Khairullaha Khairkhwaha - gubernatora prowincji Herat w czasach, gdy Afganistanem rządzili talibowie. Towarzyszył mu Mohammed Fazl, jeden z dowódców wojskowych.

Amerykanie chcą się dogadać z talibami, którzy odzyskują teren w Afganistanie. Oficjalnych komunikatów USA brak, jednak ABC News powołuje się na trzy źrodła zbliżone do rozmów w Katarze. Zgodnie z tymi informacjami wysłannik Amerykanów chciałby osiągnąć pokojowe porozumienie z talibami w ciągu 6 miesięcy.

REKLAMA

Talibowie naciskają na odroczenie wyborów prezydenckich. Zaplanowano je w Afganistanie na przyszły rok. Rozmówcy wysłannika Stanów Zjednoczonych chcą też powołania rządu tymczasowego pod neutralnym przywództwem.

Zgodnie z przeciekami talibowie wysunęli kandydaturę na szefa tymczasowej administracji. Widzieliby Abdula Sattara Sirata na tym stanowisku. Jest to islamski uczony pochodzenia tadżyckiego, w czasach króla Zahira Szaha pełnił funkcję ministra sprawiedliwości.

Z kolei Amerykanie chcą zawieszenia broni w Afganistanie. Talibowie odrzucili jednak ten postulat, bo nie osiągnięto porozumienia w sprawie wypuszczenia ich towarzyszy z więzień. Rozmówcy nie dogadali się także co do otwarcia legalnego przedstawicielstwa talibów.

Reprezentanci talibów w Katarze byli dobrze znani Amerykanom. Wypuścili obu z więzienia w Guantanamo w 2014 roku w zamian za uwolnienie sierżanta Bergdahla, którego pojmano w Afganistanie 2009 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij