Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
Krzysztof Narewski
|
aktualizacja

Praca po studiach? Studenci są pesymistami

50
Podziel się

Według nich najważniejsze są znajomości.

Overworked college students being tired
Overworked college students being tired (Fotolia)

74 proc. uważa, że to odpowiednie kontakty pomagają w znalezieniu pracy. 65 proc. twierdzi, że przydaje się doświadczenie, a 37 proc. za ważny uznało prestiż uczelni, wynika z ankiety przeprowadzonej w ramach projektu „Start na rynku pracy”.

*Studentów zapytano także o bariery w zdobyciu zatrudnienia. *Największą jest brak doświadczenia – tak uważa 74 proc. Nieco więcej niż połowa ankietowanych twierdzi, że pracodawcy stawiają zbyt wysokie wymagania. Z kolei 42 proc. narzeka na zbyt małą liczbę staży.

*Warto też przypomnieć inne badania. *We wrześniu serwis praca.pl przeprowadził ankietę, która pokazała, że 36 proc. młodych źle ocenia rynek. Według nich ciężko jest znaleźć satysfakcjonującą posadę. Do tego programy studiów są niewłaściwie dopasowane do potrzeb na rynku pracy, a absolwentom brakuje wiedzy praktycznej.

Aż 93 proc. badanych uważa, że karierę dobrze jest zacząć jeszcze na studiach. Ponad połowa rozważa zrobienie tego już podczas pierwszych lat nauki.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

KOMENTARZE
(50)
kaśka
5 lata temu
rynek pracy jest teraz trudny ale daje wiele możliwości. na szczęście można się na nim odnaleźć i to z sukcesem. mi się udało ;) robię staż w impelu we wrocławiu i bardzo sobie chwalę.dobra firma na start to podstawa a tu uczą mnie wszystkiego tak jak powinni. może uda się zostać na stałe? :)
sylwekgmerek
5 lata temu
odp. do :patrol}warto wtedy być błyskotliwym i powiedzieć, że je zdobędziesz. Jeśli czujesz sie w danej pracy na siłach i nie masz doświadczenia to w przypadku takiego kryzysu rzuć wyzwanie najlepszemu pracownikowi firmy i powiedz swemu przyszłemu pracodawcy że jeśli go pokonasz udowodnisz że masz doświadczenie i umiejętności, które nabyłeś w swoim życiu i na 99 procent się uda. Ja tak zrobiłem i osiągnąłem sukces
-oli
5 lata temu
Trzeba było iść do zawodówki , mielibyście fach w ręku i kasę w kieszeni . Polowa studentów to ambicja rodziców .
Przedsiębiorc...
5 lata temu
To ja się pytam, gdzie jesteście studenci, kiedy na korytarzu wiszą ogłoszenia o praktyki, z ciekawą propozycją ? Moje wisiało na wydziale turystki kika miesięcy i nikt się nie odezwał. A to nie na studiach zaczyna się budować doświadczenie? A do was rodzice: nie karmcie od młodu Waszych dzieci opowiastkami, że po studiach to "dziewice w niebie...", jeszcze sie taki nie urodził, żeby bez ciężkiej pracy się dorobił/ poza spadkobiercami milionerów.
ukryty wymiar
5 lata temu
niewolników potrzeba, służalcze komando już jest. W tym chorym kraju nie ma szefa.
mlucko
5 lata temu
potwierdzam w całej rozciagłosci!!!... tek chory i absurdalny Kraj stoi NEPOTYZMEM Synekurami i korupcją.... ten Kraj ...nigdy nie wykształci już swojej Państwowosci
Marek
5 lata temu
Niestety ten problem nie dotyczy wyłącznie studentów....Wszędzie liczą się znajomości albo łapówki....Inaczej nie ma szans na normalną, dobrą pracę...Jak widzę autor tego artykułu nie ma zielonego pojęcia w jakim kraju żyje....
tratatatata
5 lata temu
Mamy powrót do PRL-u? Co złego jest w konkursach? Skoro dzieci rodziców usytuowanych już są nauczone zawodu, to czego się obawiają? Dopływ świeżej krwi zawsze jest zdrowy , również dla instytucji, czy firmy. Zaś nepotyzm niszczy zespół, nigdy nie dochodzi do max. efektów pracy zespołu. Natomiast pracodawcy manipulują zarówno młodymi pracownikami, jak i doświadczonymi. Od tych pierwszych oczekują doświadczenia, czym uzasadniają oferowane im niskie pobory. Tym z doświadczeniem uzasadniają brak podwyżek z powodu konkurencji.I tak obie grupy są wydmuchane z kasy.
MK
5 lata temu
MISIE NA TOPIE. WIEDZA NIE ZAGROŻĄ NIKOMU.
....
5 lata temu
Zatrudnienie z doświadczeniem to piętno właścicieli firm i często jest zupełnie bez sensu, ale młodzi też mają swoje za uszami, młode pokolenia są niestety zbyt roszczeniowe i zarozumiałe, po weryfikacji wychodzi, że wie połowę tego co udaje, że wie,
stefan
5 lata temu
Znajomości pomagają, ale najważniejsze jest doświadczenie. Studenciki myślą że studia to picie i zabawa z przerwami na egzaminy. Ode mnie z roku połowa ludzi już od 2 roku pracowała gdzieś, za marne grosze, dorywczo, byle w branży powiązanej z kierunkiem studiów...i co? I teraz wszyscy robotę mają i to dobrze płatną. Jak ktoś 5 lat na studiach przebimbał na garnuszku rodziców to niech nie ma pretensji do pracodawców że nie są nim zainteresowani
afrykaner
5 lata temu
dzieci polityków czy klechów zawsze znajdą pracę nawet nie mając kwalifikacji,polsza to kraj 4-go świata ,zaścianek Europy.
.sls.
5 lata temu
a za granica zycie plynie dobre pieniadze i nie potrzebne znajomosci a nie zebractwo w polsce za grosze i smieszne elity wujek ciocia zalatwia przeklinam moja ojczyzne bo zaklamana od lat mlodym nie daje szans.
Jacek
5 lata temu
Studiowałem kiedyś na politechnice, za PRLu. Naprawdę było ciężko, tylko 30% ukończyło. Absolwenci byli rozchwytywani. To prawda, to były inne czasy. Dziś mamy tych uczelni od groma, łatwość i przepustowość też ogromna. Tylko... co potrafi statystyczny mgr czy inż. ? Poważne firmy pracują dziś na wysokich światowych poziomach i potrzebują rzeczywistych fachowców, a nie statystów. na ogół już na pierwszej rozmowie kwalifikacyjnej rozpoznaję, kto do mnie przychodzi. Niestety wielu kandydatów przychodzi nie tylko bez wiedzy uczelnianej ale bez elementarnej kultury, za to z wielkimi roszczeniami. A karierę robi sie od początku. Tak było w tamtych czasach i dzis niczego leszego nie wymyślono. Wiedza, kreatywność, pracowitość i kultura osobista oto czego oczekują dzis pracodawcy od absolwentów wyższych uczelni.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić