Prezydent przyjął ostatnie ślubowanie. Więcej sędziów TK nie będzie

Andrzej Duda nie odbierze przysięgi od trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego, wybranych przez poprzedni Sejm. Nazywa tamten wybór "naruszeniem demokracji".

Prezydent przyjął ostatnie ślubowanie. Więcej sędziów TK nie będzie
(PAP, Jacek Turczyk)

W Pałacu Prezydenckim złożyła ślubowanie piąta sędzia z grupy wybranej przez obecny parlament. Podczas uroczystości zaprzysiężenia Julii Przyłębskiej obecni byli m.in. minister sprawiedliwości i marszałek Senatu.

Według prezydenta Andrzeja Dudy skład Trybunału Konstytucyjnego jest już zamknięty. Trzech sędziów wybranych przez poprzedni Sejm nie zostanie zaprzysiężonych.

Uznałem wybranie pięciu sędziów przez poprzedni Sejm za naruszenie demokracji - tłumaczył prezydent Andrzej Duda po porannej uroczystości.

Prezydent nie poczekał z zaprzysiężeniem Przyłębskiej do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi o sprawdzenie czy nowelizacja ustawy o Trybunale autorstwa PiS jest zgodna z konstytucją. Szef biura prasowego prezydenta, Marek Magierowski, tłumaczył, że sprawy te nie są ze sobą powiązane, ponieważ ustawa nie weszła jeszcze w życie. Trybunał ma rozpatrywać skargę opozycji w środę.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić