Tomasz Wiślicki| 
aktualizacja 

Przeczytaj ten tekst, a już nigdy nie pocałujesz psa

153

Ludzie, którzy całują swoje psy, twierdzą, że ich pysk nie jest brudniejszy od ludzkiego. Cytowany przez "New York Timesa" profesor medycyny z uniwersytetu w Filadelfii twierdzi jednak, że tak naprawdę jest to "niesamowite siedlisko bakterii, wirusów i grzybów". Ale nie tylko.

Przeczytaj ten tekst, a już nigdy nie pocałujesz psa
(Shutterstock.com, shulgenko)

Neilanjan Nandi opisał problem w mailu do gazety. Zatytułował go "Dlaczego nie całować się z psem?". Według niego choć psia ślina ma cudowne właściwości i dzięki proteinom pomaga na przykład w gojeniu się ran, zawarte w niej odzwierzęce mikroorganizmy mogą powodować choroby. Szczególnie u ludzi.

Kiedy psia ślina wejdzie w kontakt z ludzką skórą, to prawie niemożliwe, żeby coś się stało. Szczególnie, jeśli mówimy o zdrowej osobie. Wirusy czy bakterie mogą jednak zostać wchłonięte przez jamę śluzową nosa, ust czy oczu. Powinno się więc unikać lizania po twarzy - twierdzi cytowany przez "New York Times" Kaplan.

Okazuje się jednak, że zagrożeń jest więcej. Swoje trzy grosze do tematu dorzucił też John Oxford z uniwersytetu Queen Mary w Londynie, sugerując, że przez polizanie psa człowiek może zarazić się nawet pasożytami, takimi jak tasiemiec.

Psy spędzają połowę swojego życia z nosem przy brudnych i obrzydliwych rzeczach, na przykład odchodach innych psów. Czasami też je jedzą. Ich pyski są więc pełne bakterii, wirusów i zarazków z tego źródła, także np. jaj pasożytów - powiedział profesor gazecie "Hippocratic Post".

*Zbliżanie twarzy do pyska psów jest niebezpieczne z jeszcze jednego powodu. *Ludzie nie do końca rozumieją język ciała tych zwierząt i nie zauważają kiedy są one przestraszone, zestresowane lub drzemie w nich agresja. Jeśli nie zachowa się należytej ostrożności, można łatwo zostać ugryzionym przez działające instynktownie zwierzę.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić