Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Piotr Kalsztyn
|
aktualizacja

Przed świętami jest tyle roboty, że Polki muszą chodzić na L4

9
Podziel się:

Wielu pracodawców nie zgadza się na urlop w okresie przedświątecznym.

Przed świętami jest tyle roboty, że Polki muszą chodzić na L4
(Agencja Gazeta, Tomasz Niesłuchowski)

Na przełomie roku rośnie liczba lewych zwolnień lekarskich. W grudniu i styczniu 19 proc. L4 oraz 24 proc. zwolnień na opiekę nad chorym dzieckiem wydawanych jest niezgodnie z prawem. W pozostałych miesiącach liczba jest ta o 6 proc. niższa – czytamy w Gazecie Pomorskiej.

Przyłapani tłumaczą się później, że musieli posprzątać dom i zrobić przedświąteczne zakupy. Gazeta Pomorska dotarła do nauczycielki, która przyznaje, że przed świętami zawsze prosi w przychodni o zwolnienie lekarskie. Jest to dla niej jedyny sposób, aby zdążyć z ogarnięciem mieszkania i ugotowaniem wigilijnej kolacji.

Firmy zwykle nie przewidują urlopów przed świętami. W wielu branżach pod koniec grudnia potrzeba wszystkich rąk do pracy. Szczególnie dla handlu detalicznego ostatnie tygodnie roku są jednymi z najintensywniejszych. Podobnie sprawa się ma choćby przy produkcji w zakładach mięsnych. Tam szef rzadko udziela pracownikom urlopu przed świętami.

Zobacz także: Zobacz także: Jak wybrać świeżą, dobrą rybę

W ZUS-ie "efekt grudnia" tłumaczą raczej grypą. Krystyna Michałek z kujawsko-pomorskiego oddziału przekonuje, że późną jesienią i wczesną zimą choroba dopada wszystkich. Uprzedza jednak, że ZUS, jak i pracodawca, mogą sprawdzić co dzieje się z pracownikiem na zwolnieniu lekarskim. Jeśli kontroler znajdzie uchybienia, wtedy ZUS może przestać wypłacać pieniądze.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(9)
Bla bla
5 lata temu
Prawda jest taka, że w moim zakładzie pracy trzrba zasuwać za paniusie, które rzekomo są chore a pieką pierniczki i jeżdżą na L4 po całym mieście za nowymi firankami na święta. Cwaniacy wykorzystują lewe zwolnienia przedświąteczne nie oglądając się na tych, którzy za nich pracują. Taka to miłość bliźniego przed Świętami. Przeżywam to co roku.
Atena
5 lata temu
Prawda jest taka, że dni przed świętami to dni pracujące. Idąc na L4 pracownik nie dba o zyski swojego pracodawcy, a zatem nie dba o swoje wynagrodzenie. Zus powinien szczególnie przyjrzeć się tym zwolnieniom. Jestem zwykłą pracownicą i dlaczego ja mam pracować za tych co są na zwolnieniu, bo oni muszą posprzątać? Ja też sprzątam.
microszkop
5 lata temu
Czas zlikwidować L4 a najlepiej cały ZUS! ZUS to narzędzie elit publicznych do przeskalowania dochodów.
POLka
5 lata temu
Kolejny absurdalny artykuł. Nagłówki WP zaczynają przypominać paski grozy na TVP. Prawda jest taka, że przed świetami rzeczywiście w pracy jest gorący okres przez cały grudzień, niezależnie od branży. Nawet tam gdzi nie ma to związku z handlem. Przepracowanie, zła pogoda i w dodatku większy tłok w sklepach i biurach, bo przecież trzeba wszystko załatwić przed świętami powoduje, że łatwo się przeziębić, zarazić grypą, anginą czy innym choróbskiem. Często zdarza mi się spędzić Święta w łóżku z gorączką i anginą i na pewno nie lenistwo jest tego powodem. Ten artykuł nie tylko obraża kobiety, ale pokazuje jak nisko upadła WP
gutek
5 lata temu
A kto nakręca te tzw. święta i po co? Za dużo wrzawy wokół tych świąt. One są już czysto komercyjne, bo i księża też się zdegradowali.
Pomorzanin
5 lata temu
Bo zamiast spędzać święta w domu, trzeba jechać do Zakopca na dwa dni po 5500 zł/dobę od osoby. Zapach oscypka w gratisie.
Uprzejmy
5 lata temu
A HGW też poszła na chorobowe by urządzić święta(hanuka),co na to ZUS,który bezwzględnie ściga takie oszustwo,dlaczego wszyscy muszą płacić temu oszustowi i złodziejowi,dowody dla ZUSu są na twitterze sama Hajeczka je tam zamieściła.
si3kier4
5 lata temu
To jest przede wszystkim efekt wyzysku i pazerności pracodawców.
nie dajcie si...
5 lata temu
Przepraszam bardzo, a kto wam tę robotę narzuca? Wy sami. Zamiast po prostu sprzątnąć, zrobić obiad i odpocząć łazicie po ścianach nie wiadomo po co. Więc proszę później nie płakać, że się jest zmęczonym.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić