Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Albert Kamiński
|
aktualizacja

Przesilenie zimowe 2016. Historia i ciekawostki dotyczące dnia

0
Podziel się

Google Doodle przypomina, że mamy dziś przesilenie zimowe. To najkrótszy dzień w roku i początek astronomicznej zimy. Od tego momentu dzień będzie coraz dłuższy, a noc coraz krótsza. Dzień ten ma bogatą historię w tradycji wielu krajów.

Przesilenie zimowe 2016. Historia i ciekawostki dotyczące dnia
(flickr.com, https://www.flickr.com/photos/126654539@N08)
bETFnUcB

Najkrótszy dzień w roku trwać będzie 7 godzin i 43 minuty. Słońce wschodzi o 7.42 a zachodzi o 15.25. W porównaniu do najdłuższego dnia w roku jest o prawie 9 godzin krótszy. Dokładnie o godzinie 21.44 naszego czasu Słońce górować będzie w zenicie na Zwrotniku Koziorożca.

Przesilenie zimowe było kiedyś ważnym świętem. Jako, że od tego momentu dzień stawał się coraz dłuższy, oznaczało to jego zwycięstwo nad nocą, lub szerzej - zwycięstwo światła nad ciemnością. W tradycji słowiańskiej rozpoczynał się wtedy Nowy Rok. Był to początek tzw. Godów, czyli święta, z którego mocno czerpie chrześcijańskie Boże Narodzenie.

W starożytnym Rzymie obchodzono Saturnalia. Było to święto ku czci boga rolnictwa Saturna. Nie pracowano tego dnia, a niewolnicy świętowali na równi z wolnymi. W Persji było to święto narodzin boga Słońca, Mitry.

bETFnUcD

Było ważnym dniem dla gospodarstw. Dawniej był to symbolicznie ostatni dzień przed trudnym "zimowym głodem" - pisze "radiozet.pl". Spiżarnie były jeszcze wtedy pełne po letnich i jesiennych zbiorach.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bETFnUde
KOMENTARZE
(0)
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić