Rating Polski bez zmian, ale perspektywa zła

151

Agencja Moody's utrzymała dotychczasowy poziom wiarygodności kredytowej Polski na poziomie A2. Jednak jego perspektywę zmieniono z pozytywnej na negatywną.

Rating Polski bez zmian, ale perspektywa zła
(Shutterstock.com)

"Dobra zmiana" najwyraźniej nie spodobała się agencji. Wśród przyczyn negatywnej oceny wymieniono program Rodzina 500+, pomysł obniżenia wieku emerytalnego, a także zapowiedzi podniesienia kwoty wolnej od podatku. Takie wydatki mają sprawić, że w następnych latach rząd nie będzie w stanie utrzymać deficytu budżetowego poniżej 3 proc. PKB.

Nie bez znaczenia było także zamieszanie wokół Trybunału Konstytucyjnego. Według agencji sytuacja polityczna w Polsce i gwałtowne zmiany legislacyjne pokazują, że polska polityka jest nieprzewidywalna, co nie sprzyja sytuacji na rynku inwestycyjnym - informuje "Rzeczpospolita".

Co z kursem złotego? Jeszcze przed opublikowaniem ratingu przez agencję Moody's, spekulowano o jego możliwym wpływie na naszą walutę. Skoro rating nie został obniżony, euro, przynajmniej w najbliższych miesiącach, nie powinno kosztować 4,50 zł. Wydaje się, że złoty nie straci również w stosunku
do franka szwajcarskiego.

Autor: Antek Kwiatecki

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store..

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić