Recenzja komiksu "Bogobójca"

3

Ktoś torturuje i zabija różne bóstwa. Thor rusza śladem martwych bogów, by zabić ich mordercę!

Recenzja komiksu "Bogobójca"
(o2.pl)

„Bogobójca” to mocne rozpoczęcie serii o nordyckim bogu piorunów. Imprezuje z wikingami po udanej wyprawie, jednak zabawę przerywa zamieszanie nad brzegiem morza, gdzie znaleziono tajemniczą głowę Indianina. Thor rozpoznaje, że należała do bóstwa zza wielkiej wody. W kolejnych odsłonach szybko okazuje się, że ktoś morduje różnych bogów w całym wszechświecie.

Thor rusza śladem mordercy, ale znajduje jedynie ciała pomordowanych bogów. Czasem walczy z tajemniczymi pomocnikami mordercy. W końcu i z nim przyjdzie zmierzyć się nieustraszonemu Asgardczykowi z młotem w dłoni.

Akcja pierwszej części dzieje się jednocześnie na kilku planach. Scenarzysta Jason Aaron skacze w czasie, by odsłaniać kolejne elementy układanki i żeby budować napięcie. Choć sceny, które dzieją się w dalekiej przyszłości, wydają się spojlerować zakończenie, to trzeba je traktować raczej jako jedną z możliwości rozwiązania fabuły. Zmiany miejsca i czasu akcji wprowadzają trochę chaosu, ale i sprawiają, że komiks trzyma w napięciu.

Aaron nie zdradza za dużo, a większość fabuły skupia się na walce. Wiadomo, kto stoi za morderstwami bóstw, ale jego motywacja nie jest znana. Scenarzysta podsuwa na razie tylko pewne tropy. Być może to zemsta odtrąconego boga, być może sprawka szaleńca.

Ciekawie wyglądają fragmenty próbujące dotykać problemu religii i wiary. Czy bóg bez wiernych może istnieć? Gdzie są bogowie, gdy ludzie ich potrzebują? Samo uśmiercanie bóstw, które wcześniej są torturowane, to także pytanie o istotę boga i sens jego istnienia.

Komiks narysowano realistyczną kreską. Esad Ribic dynamicznie komponuje plansze, często zmieniając ujęcia. Wspiera go dwóch kolorystów. Prace pierwszego dają strasznie płaski i ciężki efekt, ale większość albumu pokolorowana jest mniej nachalnie i nie jest taka monumentalnie sztywna.

Autor: Łukasz Chmielewski

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić