Jan Muller| 

Rosjanie kradną nam zwycięstwo pod Grunwaldem. W Moskwie zawisły oburzające billboardy

134

Z okazji 607 rocznicy bitwy na ulicach Moskwy zawisły billboardy informujące, że pod Grunwaldem z wojskami Zakonu Krzyżackiego wygrali Rosjanie.

Rosjanie kradną nam zwycięstwo pod Grunwaldem. W Moskwie zawisły oburzające billboardy
(Facebook.com/roissya24)

Co więc robili Litwini i Polacy w 1410 roku? Ponoć pomagali. W pełnym dumy tonie o wywieszonych "reklamach" doniosła rosyjska publiczna informacyjna Rossija 24.

15 lipca 1410 roku rosyjscy kniazie Jagiełło i Witold koło rosyjskich wsi Grunwald i Tannenberg pokonali niemiecko-banderowskie wojska Zakonu Krzyżackiego pod dowództwem Wielkiego Mistrza Ulricha von Jungingena. Rosja pamięta o swoich zwycięstwach! - czytamy we wpisie towarzyszącym zdjęciom.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Trwa ładowanie wpisu:facebook

To nie pierwszy takich zamach na słynne polsko-litewskie zwycięstwo. Już w dwa lata temu Rosyjskie Towarzystwo Wojskowo-Historyczne przekonywało, że "Grunwaldzka Bitwa. 15 lipca 1410 r. to pamiętna data wojskowej historii Rosji”. Tamtejsi historycy podkreślali bojowego ducha smoleńskich pułków, które "wytrzymały nacisk rycerzy zakonu Krzyżackiego decydując o losach bitwy”.

Historycy rosyjscy nie dodali jednak, że na 50 chorągwi wystawionych przez Polskę i Litwę podczas bitwy pod Grunwaldem tylko trzy były związane z ziemią smoleńską (w tamtych latach były to tereny uznające zwierzchnictwo wielkiego księcia litewskiego): smoleńska, smoleńsko-orszańska i smoleńsko-mścisławska - przypomina wprost.pl.

Zobacz także: Zobacz także: "Krzyżacy" - nieznane fakty.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić