Krzysztof Narewski| 
aktualizacja 

Rosjanie prześwietlają sekrety mumii z Syberii

18

Kilka tysięcy zdjęć zrobili naukowcy mężczyźnie i kobiecie, którzy żyli kilka wieków przed naszą erą. Dzięki specjalnemu skanerowi możliwe było też bezinwazyjne zajrzenie do środka. To pierwsze takie badanie w petersburskim Ermitażu.

Rosjanie prześwietlają sekrety mumii z Syberii
(Muzeum Ermitażu)

Na te zdjęcia czeka zastęp badaczy - archeolodzy, antropolodzy i radiolodzy. Z pomocą fotografii eksperci chcą poznać przyczynę śmierci tej pary. To jednak jeszcze nie wszystko, bo naukowcy mają nadzieję odtworzyć ich wygląd, lepiej poznać technikę mumifikacji i dowiedzieć się, jak żyli ludzie kultury Pazyryku.

*Zmarli byli w wieku ok. 45-60 lat. *Wytatuowane ciała pochowano w dolinie rzeki Wielki Ułagan, w górach Ałtaju. Leżały razem z dziewięcioma końmi, sporą ilością marihuany, dywanami i ozdobną karetą. Zachowały się dzięki panującej na tym terenie wiecznej zmarzlinie. Odkryto je w 1949 roku.

Obydwa ciała zostały zmumifikowane. Już teraz wiadomo, że mózgu pozbyto się przez otwór w czaszce, a mięśnie i inne organy wyciągnięto przez umiejętne rozcinanie skóry. Na końcu zwłoki wypchano końskim włosiem.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić