Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Aleksander Sławiński
|
aktualizacja

Rząd przedstawił plan łagodzenia obostrzeń. Dotyczy m.in. sklepów i parków

48
Podziel się:

Rząd zapowiedział złagodzenie restrykcji związanych z epidemią koronawirusa. Stopniowy powrót do normalności zacznie się od 20 kwietnia.

Rząd przedstawił plan łagodzenia obostrzeń. Dotyczy m.in. sklepów i parków
(Getty Images)

Na wspólnej konferencji Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosili plan stopniowego łagodzenia ograniczeń od przyszłego poniedziałku, czyli 20 kwietnia. Zapowiedzieli też przedstawianie kolejnych etapów powracania do normalności co 1-2 tygodnie.

Ważne zmiany zachodzą w handlu. Nowe zasady przewidują dopuszczają maksymalnie cztery osoby na jedną kasę w sklepach o powierzchni poniżej 100 metrów kwadratowych. W placówkach powyżej 100 metrów kwadratowych limit zakłada maksymalnie jedną osobę na 15 m2. Dotychczasowe regulacje zakładały maksymalnie po trzech klientów na jedną kasę - niezależnie od powierzchni sklepu.

Jednocześnie pracownicy sklepów będą poddawani kontroli zdrowia, mierzeniu temperatury. Wszystkie środki dezynfekcji muszą zostać wzmocnione - powiedział premier Morawiecki.

Łukasz Szumowski odniósł się z kolei do kwestii otwarcia usług, w których zachodzi bliski kontakt z klientem np. fryzjerów. Jego zdaniem zostaną one otwarte dopiero w trzecim etapie znoszenia obostrzeń, czyli na pewno nie w najbliższym czasie.

Zobacz także: Odmrażanie gospodarki. Co będzie po 19 kwietnia?

Otwarte parki i lasy

Od 20 kwietnia mają również zostać otwarte parki oraz lasy. Jak jednak podkreślali przedstawiciele rządu, nie jest to zaproszeniem do niekontrolowanej rekreacji, a działanie na rzecz zwiększenia komfortu zdrowia psychicznego Polaków.

W tym celu ma również zostać dopuszczone przemieszczanie się w celach rekreacyjnych, a nie jak dotychczas, tylko w warunkach konieczności życiowej i, ewentualnie, krótkiego spaceru. Tu jednak nadal będzie trzeba zakrywać usta i nos oraz utrzymywać nakazany dystans.

Szef rządu zapowiedział też zmianę regulacji związanych z uroczystościami religijnymi. W świątyniach będzie mogła przebywać maksymalnie jedna osoba na 15 metrów kwadratowych. Dotyczy to również pogrzebów. Jeżeli chodzi o inne uroczystości, takie jak np. wesela, nowe rozwiązania mają być przedstawione dopiero w trzecim etapie łagodzenia.

Odniesiono się też do wprowadzonego w czwartek nakazu noszenia maseczek zakrywających usta i nos. Zapytany o to, do kiedy obowiązywać będzie ta regulacja, Łukasz Szumowski odpowiedział, że najpewniej "aż do pojawienia się szczepionki."

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(48)
Syl
3 lata temu
Odmrażanie gospodarki , poprzez możliwość wejścia do parku i lasu :-)
Jaki
3 lata temu
Jak to jest kilka przypadków i zamyka się cały kraj, łącznie z granicami... Kilkanascie tysięcy przypadków i łagodzi się obostrzenia.. Czy ktoś nam tu nie robi wody z mózgu...???
Jjp
3 lata temu
Przecież kto będzie tak głupi i da sobie wstrzyknac do zdrowego organizmu zmodyfikowaną substancje, która ma niby pomóc w walce ze specjalnie zmodyfikowanym narzędziem które miało zmniejszyć populację ludzką. Znajdzie się taki ochotnik wątpię...
PodajDalej
3 lata temu
YouTube: *Bill Gates, depopulacja i zrównoważony rozwój [RT] *Świat jest inny cz.1- Szczepienia *Grzegorz Braun Koronawirusa Fałszywa Flaga Symulacja Rockefellera Bill Gates Epidemia Wirus COVID-19
Mar
3 lata temu
Panie Cieszynski jest Pan glupcem.Polacy macie najglupszy rzad na Swiecie.
bak
3 lata temu
Nic ciekawego Morawiecki nie powiedział opinii publicznej jedynie próbował nas omamić tym ze jeśli możemy iść do parku czy lasu na spacer to tak samo można iść oddać głos w maju w ramach relaksu niedzielnego ale nie możemy zapomnieć założyć maseczki . Czysta obłuda i prowokacja manipulacja ludźmi , a co z gospodarką zarabianiem pieniędzy produkcją urzędami itp. ani słowa na ten temat . Mugł powiedzieć krótko i bez nawijania jednio dniowy zawieszenie zakazów z okazji głosowania wyborczego na prezydenta RP najlepiej powinien dodać na tego jedynego A.D.
CWL
3 lata temu
Żadne łagodzenie tylko wycofanie się z durnych ograniczeń !!! Zmiany w handlu to takie że tysiące ludzi straciło pracę i zero pomocy od państwa !!! Pan Szumowski wielki przeciwnik maseczek nagle stał się wielkim zwolennikiem !!!
vvVvv
3 lata temu
Ten gość jest upośledzony.
marek
3 lata temu
wybory po trupach :-)
ornitolog
3 lata temu
Kosmici rządzą więc mamy tak jak mamy, Ale to nie ich problem. Ich interesuje tylko jeden problemem. jak doprowadzić do wyborów w maju Więc rzucają ludziom marchewkę wyborczą. A głupi zwolennik pis to kupi
zniesmaczony
3 lata temu
Kosmici rządzą więc mamy tak jak mamy, Ale to nie ich problem. Ich interesuje tylko jeden problemem. jak doprowadzić do wyborów w maju Więc rzucają ludziom marchewkę wyborczą. A głupi zwolennik pis to kupi
Gość
3 lata temu
Sam to wymyśliłeś czy kazali ci przekazać?
Gość
3 lata temu
Róbcie tak dalej - a my zakręcony kołem waszej fortuny
Ciulacz
3 lata temu
Nie ufam Morawieckiemu.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić