Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Skazany na śmierć błaga, by pozwolono mu stanąć przed plutonem egzekucyjnym

235

Michael Wade Nance od kilkunastu lat pozostaje w celi śmierci. Wyrok miał zostać wykonany poprzez zastrzyk z trucizną. Jednak skazany prosi o zmianę – wolałby zginąć od kuli. Żeby dopiąć swego, zdecydował się na złożenie pozwu przeciwko stanowi.

Skazany na śmierć błaga, by pozwolono mu stanąć przed plutonem egzekucyjnym
(Georgia DOC)

Michael Wade Nance usłyszał swój wyrok w 2002 roku. Mężczyzna popełnił morderstwo, a jego ofiarą był 43-letni Gabor Balogh.

Tragicznego dnia Nance obrabował Tucker Federal Savings and Loan w Lilburn. Właśnie w trakcie ucieczki spotkał przyszłą ofiarę. Zażądał, żeby Gabor Balogh oddał mu swoje auto, a kiedy ten odmówił, skazaniec oddał śmiertelny strzał.

Powodem, dla którego Nance domaga się zmiany wyroku, są jego wąskie żyły. Bardzo trudno je także zlokalizować – nawet specjalistom. Lekarze są zgodni, że kiedy kat wstrzyknie skazanemu truciznę, w trakcie umierania będzie on odczuwał rozdzierający ból.

Zobacz także: Zobacz też: Przebadali mózg zbrodniarza, by szukać przyczyny straszliwych czynów. Wyniki zaskakują

Jak ustalił "Daily Mail", próba wstrzyknięcia trucizny grozi przerwaniem ciągłości żyły. Wówczas doszłoby do wycieku pentobarbitalu, czyli związku chemicznego, wykorzystywanego podczas egzekucji. Michael Wade Nance od lat zmaga się także z problemami zdrowotnymi i cierpi na chroniczne bóle pleców. Z tego powodu musi regularnie przyjmować zwiększone dawki leków.

Morderca przebywa w celi śmierci w więzieniu w hrabstwie Gwinnett w stanie Georgia. W pozwie przeciwko temu regionowi Michael Wade Nance domaga się, by pozwolono mu stanąć przed plutonem egzekucyjnym.

Dowody i ostatnie doświadczenia zdecydowanie wykazują, że pluton egzekucyjny jest znacznie bardziej niezawodny niż śmiertelny zastrzyk – cytuje uzasadnienie skazanego "Daily Mail".

Z kolei jak informuje "Mirror", apelacje sądowe są już w końcowej fazie. Michael Wade Nance może jeszcze odwołać się do Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych. W tym celu musi złożyć podanie – ma na to czas do 12 lutego 2020 roku.

To nie pierwszy raz w historii Stanów Zjednoczonych, kiedy skazany na śmierć złożył podobną prośbę. W 2017 roku inny więzień ze stanu Georgia, JW Ledford Jr, poprosił o egzekucję przy użyciu broni palnej. Zmagał się z podobnymi problemami zdrowotnymi co Nance, przyjmował także identyczne leki przeciwbólowe. Jego wniosek został ostatecznie odrzucony.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić