Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Ślub na nowych zasadach. Ksiądz zada niewygodne pytania

264

Ślub kościelny - jedni marzą o klimatycznej ceremonii i białej sukni, inni chcą uszczęśliwić rodziców, a dla jeszcze innych to kwestia światopoglądowa. Niemało polskich par decyduje się na ślub kościelny. Jednak od 2020 roku wszyscy będą musieli liczyć się z poważnymi zmianami w obowiązujących zasadach.

Ślub w kościele, para młoda się całuje
Ślub w kościele, para młoda się całuje (iStock.com, Rawpixel)

To pierwsza taka sytuacja od 30 lat. Episkopat Polski wydał oficjalne orzeczenie w kwestii zasad zawierania ślubów kościelnych.

Zmiany wejdą w życie od 1 czerwca 2020 roku. Których obszarów będą dotyczyć? Przede wszystkim Kościół podkreślił, że ślub może się odbyć wyłącznie w kaplicy lub kościele.

Dlaczego Kościół zdecydował się umieścić podobną wzmiankę? To prawdopodobnie reakcja na coraz popularniejszy trend zawierania ślubu w innych miejscach niż np. urząd stanu cywilnego. Szczególnie że – jak deklarują autorzy zmian – nowe zasady mają stanowić reakcję na współczesną obyczajowość.

Zobacz także: Zobacz też: Jak nazywają się rocznice ślubu?

To nie wszystko. Pojawiła się również lista tematów, które kapłan powinien podjąć z młodą parą przed sakramentem. Przede wszystkim w jego gestii będzie leżała decyzja, czy narzeczeni w ogóle zostaną dopuszczeni do ślubu kościelnego.

Na jakiej podstawie ksiądz wyda werdykt? Po pierwsze, oceni, czy nie istnieją żadne przeszkody, które mogłyby doprowadzić do nieważności związku. Upewni się także, czy przyszli małżonkowie mają czyste intencje i w pełni zdają sobie sprawę, jakie są konsekwencje ślubu kościelnego.

Kiedy kapłan może odmówić młodej parze? Na przykład jeśli jedno z narzeczonych przeszło wcześniej operację zmiany płci. Co ciekawe, pan młody może spodziewać się pytania, czy nie zmaga się z problemem impotencji.

Episkopat Polski nie mógł wprowadzić nowych zasad natychmiast. Wcześniej przedstawiciele Kościoła musieli zwrócić się o akceptację do watykańskiej Kongregacji do Spraw Biskupów. Dopiero po otrzymaniu potwierdzenia poinformowali wiernych o nadchodzących zmianach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić