Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka
|
aktualizacja

Ślub na nowych zasadach. Ksiądz zada niewygodne pytania

203
Podziel się:

Ślub kościelny - jedni marzą o klimatycznej ceremonii i białej sukni, inni chcą uszczęśliwić rodziców, a dla jeszcze innych to kwestia światopoglądowa. Niemało polskich par decyduje się na ślub kościelny. Jednak od 2020 roku wszyscy będą musieli liczyć się z poważnymi zmianami w obowiązujących zasadach.

Ślub w kościele, para młoda się całuje
Ślub w kościele, para młoda się całuje (iStock.com, Rawpixel)

To pierwsza taka sytuacja od 30 lat. Episkopat Polski wydał oficjalne orzeczenie w kwestii zasad zawierania ślubów kościelnych.

Zmiany wejdą w życie od 1 czerwca 2020 roku. Których obszarów będą dotyczyć? Przede wszystkim Kościół podkreślił, że ślub może się odbyć wyłącznie w kaplicy lub kościele.

Dlaczego Kościół zdecydował się umieścić podobną wzmiankę? To prawdopodobnie reakcja na coraz popularniejszy trend zawierania ślubu w innych miejscach niż np. urząd stanu cywilnego. Szczególnie że – jak deklarują autorzy zmian – nowe zasady mają stanowić reakcję na współczesną obyczajowość.

Zobacz także: Zobacz też: Jak nazywają się rocznice ślubu?

To nie wszystko. Pojawiła się również lista tematów, które kapłan powinien podjąć z młodą parą przed sakramentem. Przede wszystkim w jego gestii będzie leżała decyzja, czy narzeczeni w ogóle zostaną dopuszczeni do ślubu kościelnego.

Na jakiej podstawie ksiądz wyda werdykt? Po pierwsze, oceni, czy nie istnieją żadne przeszkody, które mogłyby doprowadzić do nieważności związku. Upewni się także, czy przyszli małżonkowie mają czyste intencje i w pełni zdają sobie sprawę, jakie są konsekwencje ślubu kościelnego.

Kiedy kapłan może odmówić młodej parze? Na przykład jeśli jedno z narzeczonych przeszło wcześniej operację zmiany płci. Co ciekawe, pan młody może spodziewać się pytania, czy nie zmaga się z problemem impotencji.

Episkopat Polski nie mógł wprowadzić nowych zasad natychmiast. Wcześniej przedstawiciele Kościoła musieli zwrócić się o akceptację do watykańskiej Kongregacji do Spraw Biskupów. Dopiero po otrzymaniu potwierdzenia poinformowali wiernych o nadchodzących zmianach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(203)
JA.
rok temu
A pomiar długości też ? I obowiązkowo porównanie ze wzorcem,wzorcem proboszcza.
inka
rok temu
W przyszłym roku obchodzimy 5o-lecie ślubu, tylko cywilnego.Można Mozna.Nasze dzieci żyją tak samo i jest ok.
Stef
2 lata temu
Ślub kościelny nie jest obowiązkowy. A po co komu potem pomszczenie że wredny kościół nie chce dać unieważnienia
Lech 200
2 lata temu
Słusznie! Trzeba zdyscyplinować halastrę
Że Szwecji
2 lata temu
Poczytajcie o tym na skandynawiainfopl Ovaj mieli już tzw "kłopoty z prawem" i wypuszczano ich. Teraz będzie podobnie.
antyczarni
3 lata temu
Chyba ich pogięło! Może jeszcze prawo pierwszej nocy dla proboszczów ( do wyboru z panem lub panną młodą) Ciekawe co by powiedział na to p. Jezus? Niech tak robią dalej to kościoły będą puste.... jak już odejdą z tego świata wszystkie mochery.
Karl Kremator...
3 lata temu
Jeszcze chwila i będą musieli wsiąść się za normalną robotę, bo ludzie przestaną do tych obłudników przychodzić.
Assanti
3 lata temu
Do krytyków i opluwaczy? Czy ktoś wam każe brać ślub w kościele??? Idziecie tam gdzie wam reguły pasują. Kościół narzuca standardy i należy ich przestrzegać. Nikt was nie zmusza aby doń należeć
Ola
3 lata temu
Razem z narzeczonym weźmiemy ślub cywilny. Nie chcemy kościelnego. Nie znoszę widoku księży, źle się czuję w kościele. Ślub jest dla nas, tylko dla nas. Po ślubie cywilnym skromne przyjęcie na świeżym powietrzu i maleńka ceremonia po słowiańsku na polu przyjaciela. Namiot, ławeczki, lampiony i dużo dużo swojskiego jedzenia. Żadnego wystawnego przyjęcia. Nie będziemy się zapożyczać by goście mogli się narąbać i nażreć. Ślub jest tylko dla nas. Później maleńka przysięga przed Bogiem, że będziemy się kochać i szanować. Nie potrzebujemy do tego kościoła i księdza.
katoliczka pr...
3 lata temu
Episkopat Polski ... zwrócił się o akceptację SWOJEGO POMYSŁU do watykańskiej Kongregacji do Spraw Biskupów... Papież nawet o tym piśmie nie wie i nie miał na niego żadnego wpływu. Ale jak przyjdzie co do czego, to pluje się na Papieża. Bo łatwiej trafić niż w jakichś ANONIMOWYCH URZĘDASÓW Kongregacji ds.Biskupów! Więc JA wyjdę za mąż ZA GRANICĄ, gdzie takich głupot nikt nie wymyśla. A w Polsce tylko zarejestruję papierek w USC. Owsem, do Kancelarii mojej parafii też go zaniosę do rejestracji, ale szczerze wątpię, czy ona nastąpi, bo mój ślub będzie POZA KOŚCIOŁEM, co nie znaczy, że nie będzie religijny, katolicki. Nie jesteście jedynymi kapłanami panowie biskupi! A Bóg jest wszędzie a nie tylko w zimnych kamiennych murach pomników WASZEJ PYCHY!
ww
3 lata temu
bez komentarza, ludzie i tak już żyją bez ślubu, bo mają dość schodów, jeszcze trochę i kościoły będą stały puste
dd
3 lata temu
I tym sposobem KK odpycha od siebie wiernych i prowadzi do rozszerzenia protestantyzmu. Może to i lepiej, więcej ludzi otworzy oczy na poczynania tej "firmy".
Kamilo
3 lata temu
Przecież jeśli chodzi o te pytania to nic nowego. W protokole jest pytanie czy jesteś zdolny współżyć.
Margo
3 lata temu
Nudza sie I glupoty wymyslaja.Moze jeszcze beda uczyc jak zyc I dzieci robic...Jeszcze troche to nikt nie bedzie brac slubu...
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić