Słynne polskie wędliny skażone antybiotykiem. Masz w lodówce?

76

Animex, znany producent wędlin, wycofuje ze sklepów niektóre partie swoich produktów. W wędlinach Morliny i Krakus może być niebezpieczny antybiotyk.

Słynne polskie wędliny skażone antybiotykiem. Masz w lodówce?
(Forum)

Chodzi nawet o kilkadziesiąt partii kiełbas, kaszanek, kabanosów czy szynek. Produkty można zleźć na półkach dużych sieci handlowych. W wędlinach przekroczone zostały normy antybiotyku o nazwie doksycyklina. Zanieczyszczone produkty trafiły do Lidla, Tesco, Auchan, Biedronki, Selgrosa.

Na początku sierpnia otrzymaliśmy od firmy Animex rekomendację wycofania ze sprzedaży wybranych partii wyrobów mięsnych, wyprodukowanych przez tę spółkę, m.in. kilku partii Szynki Morliny, Szynki od szwagra, Kiełbasy żywieckiej Krakus, Kiełbasy żywieckiej Nasze smaki, Polędwicy łososiowej. Powodem jest przekroczenie dopuszczalnego poziomu antybiotyku w przebadanych próbkach mięsa, które było użyte jako surowiec do produktów przetworzonych - poinformowało biuro prasowe Biedronki.

Część już zapewne została zjedzona. Chodzi o kabanosy Morliny Partyczaki, kiełbasy śląskie marek Morliny oraz Krakus, kiełbasę żywiecką Krakus, czy polędwicę sopocką Morliny. Wiele wskazanych partii produktów jest już po dacie ważności, co sugeruje, że trafiły na rynek wcześniej i zostały zjedzone przez konsumentów.

Chciałbym uspokoić, że dotyczyło to niewielkiej partii mięsa z jednej polskiej farmy. Problem nie jest więc duży. Wycofaliśmy nasze produkty, bo tak nakazuje prawo. Naszym zdaniem nikomu od nich nic się nie stanie, choć muszę przyznać, że rzeczywiście wiele osób mogło je już spożyć - powiedział Wirtualnej Polsce rzecznik Animeksu Andrzej Pawelczak.

Poza Selgrosem i Żabką nie ma informacji o wycofywaniu produktów z innych sklepów. Komunikatu w tej sprawie próżno też szukać w Biedronce, choć w tej sieci były produkty niespełniające norm. Sieć zapewnia jednak, że podejrzane wędliny już zostały usunięte z jej sklepów i magazynów.

W ramach istniejących procedur nadzoru nad jakością i bezpieczeństwem produktów oferowanych w naszej sieci, po otrzymaniu informacji od firmy Animex, sieć Biedronka niezwłocznie wycofała ze swojej sieci wszystkie kwestionowane partie, które mogły być jeszcze w obrocie - podało biuro prasowe firmy.

Autor: Sylwia Owca

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić