o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
aktualizacja

Spójrz w niebo. Następna taka szansa za 50 lat

1
Podziel się

W nocy z soboty na niedzielę Wenus i Jowisz zbliżą się do siebie na tyle, że będą wyglądać jak jedna, bardzo jasna gwiazda. To zjawisko jest tak rzadkie, że kolejna taka koniunkcja nastąpi dopiero w 2065 r.

Spójrz w niebo. Następna taka szansa za 50 lat
(flickr.com, Adrian Kingsley-Hughes)
bDRNlwRh

Planety rozświetlą niebo. Tak mogło wyglądać pojawienie się "Gwiazdy Betlejemskiej" ponad 2000 lat temu - czytamy na SPACE.com. Ich bliskość z punktu widzenia obserwatora będzie równa 1/7 średnicy Księżyca. W Polsce do koniunkcji ma dojść tuż przed 20:00, a zjawisko potrwa ok. 20 minut. Ci, którzy pozostaną w domu, mogą obejrzeć zapis wideo udostępniony na YouTube:

Według synoptyków dziś nad całym krajem ma być bezchmurnie. To idealne warunki, by przez teleskop, lornetkę, albo nawet gołym okiem obserwować zbliżenie planet. Przy odpowiednio dużym powiększeniu Jowisza, będzie można zobaczyć róźnobarwne, gazowe "pasy" na jego powierzchni. Wenus też będzie silnie świecić, ponieważ jest tuż przed pełnią.

bDRNlwRj

Uspokajamy, oba ciała nie zderzą się. Ich bliskość jest jedynie optycznym złudzeniem. Dzieli je ponad 720 mln km kosmicznej przestrzeni. Maksymalna koniunkcja nastąpi poza polskim niebem i będzie widoczna tuż po północy na półkuli zachodniej.

Autor: Mateusz Kijek

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bDRNlwRp

bDRNlwRK
KOMENTARZE
(1)
33
5 lata temu
nic nie widać, prędzej mars i Saturn są dość blisko
Najnowsze komentarze (1)
33
5 lata temu
nic nie widać, prędzej mars i Saturn są dość blisko
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić