aktualizacja 

Szokujące doniesienia. Złapano Breivika z bronią 2 lata przed masakrą

26

Anders Breivik został zatrzymany przez niemiecką policję w 2009 roku. Wówczas znaleziono przy nim części broni i amunicję. Informacja o zatrzymaniu nigdy nie trafiła do norweskiej policji - informuje niemiecki dokumentalista Daniel Harrich.

Szokujące doniesienia. Złapano Breivika z bronią 2 lata przed masakrą
(East News, AFP)

Breivik został zatrzymany do rutynowej kontroli na północ od Frankfurtu w Niemczech. Było to 2 lata przed masakrą na wyspie Utoya. Szokującego odkrycia dokonał dokumentalista Daniel Harrich podczas zbierania materiału do nowego filmu "Broń dla terroru". Dziennikarz od lat badał handel nielegalną bronią w Europie. Harrich otrzymał informację o zdarzeniu, które mogło zapobiec norweskiej masakrze.

Trzy i pół roku temu otrzymałem informacje, że władze niemieckie wypuściły Breivika kilka lat wcześniej - powiedział Daniel Harrich dla ABC Nyheter.

Harrich twierdzi, że informacje o zatrzymaniu Breivika zostały potwierdzone przez trzy niezależne źródła. Ustalenia dokumentalisty zszokowały norweską policję, która nic nie wiedziała o zdarzeniu.

Taka informacja na pewno zostałaby zauważona przez naszych śledczych podczas prowadzonego dochodzenia - powiedział podczas rozmowy z ABC Nyheter Pal-Frederik Hjort, rzecznik policji.

*Podczas kontroli w 2009 roku niemieccy policjanci skonfiskowali część amunicji i broni Breivika. * Wydarzenia w Niemczech były pierwszym niepokojącym zdarzeniem z udziałem norweskiego terrorysty. Na usta ciśnie się pytanie, na które już nigdy nie poznamy odpowiedzi. Czy można było uniknąć masakry z 22 lipca 2011 roku?

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić