Szykują się zmiany w ubezpieczeniach. Zyskają pracujący na „śmieciówkach”

6

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł uważa, że polski system ubezpieczenia zdrowotnego jest „niesprawiedliwy”. Jest pomysł przejścia z ubezpieczenia obowiązkowego na obywatelskie.

Szykują się zmiany w ubezpieczeniach. Zyskają pracujący na „śmieciówkach”
(Pixabay.com, CC0 Public Domain)

Najprawdopodobniej doprowadzimy do sytuacji, w której finanse przeznaczone na ochronę zdrowia będą zbierane w takiej zakładce budżetu nazywanej państwowym funduszem celowym, który będzie wydzielonym budżetem dla służby zdrowia – cytuje jego słowa Radio ZET.

Jak będzie to działało w praktyce? Minister wyjaśnia, że z tego budżetu będą finansowane najdroższe świadczenia zdrowotne z poziomu ministerstwa zdrowia, pozostałe z poziomu wojewody.

To będą te podmioty, które zajmą miejsce Narodowego Funduszu Zdrowia jako płatnika – precyzuje PAP.

Minister twierdzi, że obecnie 2,5 mln Polaków nie jest ubezpieczonych. Jego zdaniem doprowadził do tego obowiązujący w Polsce od 1999 r. system ubezpieczenia zdrowotnego. Wiele osób pracuje na tzw. śmieciówkach, nie dlatego, że chcą, ale dlatego, że nie mają innej możliwości.

*Wspomniane zmiany w systemie są na razie propozycją. *Przed wakacjami założenia powinny zostać już sprecyzowane i poddane debacie. Optymistyczną datą wejścia zmian jest druga połowa 2017 roku.

Nie przegap:

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić