Wróć na
Kamil Karnowski
|
aktualizacja

Tajne obozy w Korei Północnej. "Warunki gorsze niż w Auschwitz"

41
Podziel się

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości zajmuje się sprawą obozów, do których trafiają wrogowie północnokoreańskiego reżimu. Do raportu opisującego panujące tam warunki odniósł się jeden z sędziów, Thomas Buergenthal, który przeżył getto w Kielcach, a także obozy koncentracyjne Auschwitz-Birkenau i Sachsenhausen.

Tajne obozy w Korei Północnej. "Warunki gorsze niż w Auschwitz"
(Getty Images)
bCGwrLSJ

Raport nie pozostawia złudzeń. Dotyczy on głównie obozu "reedukacyjnego" Sinuiju, który udało się sfotografować z dronów. Jego treść opiera się głównie na zeznaniach uciekinierów z Korei Północnej. W Sinuiju dochodzi do masowych gwałtów, więźniowie są tam torturowani, bici z byle powodu i głodzeni. Dodatkowo zmusza się ich do katorżniczej pracy - donosi news.com.au.

W obozach ludzie giną masowo. Zdarza się też, że kobiety zachodzą tam w ciąże np. z wartownikami. W takim przypadku są poddawane przymusowym aborcjom. O szokującym raporcie wypowiedział się jeden z sędziów, były więzień nazistowskich obozów koncentracyjnych.

Wierzę, że warunki w tych obozoach są straszne i wiele gorsze niż te, które spotkały nas w obozach nazistów. O takim ludzkim dramacie nie słyszałem nigdy wcześniej podczas swojej walki o prawa człowieka na świecie - skomentował Thomas Buergenthal.

bCGwrLSL

Zobacz także: ONZ publikuje wideo z ucieczki żołnierza z Korei Północnej

Korea wypiera się posiadania takich obozów. Reżim twierdzi, że są one jedynie "wymysłem propagandy Zachodu". Twierdzi, że działały one lata temu i dawno stoją zamknięte. Tymczasem dane wywiadowcze i te, w których posiadaniu jest m.in. Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości, mówią o liczbie od 80 tys. do 130 tys. więźniów.

Sprawą obozów od lat zajmuje się też Międzynarodowy Trybunał Karny. Jego członkowie żądali nałożenia sankcji na Koreę Północną, jednak już w 2014 r. sprzeciwili jej się stali członkowie trybunału z Chin i Rosji.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bCGwrLSR
bCGwrLTm
KOMENTARZE
(41)
aaaaa
3 lata temu
To straszne jak Hit.. er szkoda ludzi bo pewnie wiekszosc z nich to niewinna
14897
3 lata temu
Kolejne ułagadzanie i wybielanie niemieckich obozów śmierci, NIE BYŁO, NIE MA I NIE BĘDZIE NIC GORSZEGO NIŻ AUSCHWITZ.
ea
3 lata temu
mysle, ze kim sie rozplakal po takim artykule.....ale nasz kimek choc kurdupelek rosnie
bCGwrLTn
jja
3 lata temu
NIEMIECKIE nie nazistowskie obozy koncentracyjne!!!!!1
Wiesław
3 lata temu
Ile ten sędzia ma lat ? Od zakończenia wojny minęło 72 lata a przecież niemowlęciem nie siedział. Drugie pytanie skąd tam się wzięły drony obserwujące gwałty i aborcje. Nie jestem zwolennikiem tego reżimy bo obawiam się ze i do nas zaczynają pewne ich metody wkraczać lecz nawet kłamać trzeba umieć.
Najnowsze komentarze (41)
zeus
5 miesięcy temu
amerykańskie obozy fema jeszcze gorsze
Thor
3 lata temu
Thoen
sad
3 lata temu
Taa, komuniści przyznają się do posiadania takich obozów, albo czegokolwiek co wpłynęło by negatywnie na ich propagandę. Prędzej uwierzę gadającej świni, niż komunistom.
fanka
3 lata temu
najprawdopodobniej w Chinach i Rosji tez sa podobne obozy bo niby czemu mieliby się sprzeciwiać sankcji ,asekurują się na wszelki wypadek----najwyższy czas by MTK zajal się tymi ludobujcami
Robert
3 lata temu
Nie ma nic gorszego od AUSCHWITZ i "nazistów" czytaj niemców , artykuł ma niewątpliwie wybielić temat obozu w Oświęcimiu ! Wystarczy porównać zamieszczone zdjęcie z dronów - czy tak wyglądają baraki w AUSCHWITZ ?! Czy tam są komory gazowe i przeprowadzane "medyczne eksperymenty naukowe" na ludziach ? Czy tam pracują i giną dzieci ? TO JEST SKANDAL ŻEBY TO PORÓWNYWAĆ !
pawel
3 lata temu
piękny czysty kraj ...i nie potrzebuje do obrony bazy antyrakietowej ani wojsk okupacyjnych
Art
3 lata temu
U nas tak powinny wyglądać więzienia.....mniej byłoby patalachów chętnych aby tam trafić.
mlln
3 lata temu
Bujda że gorsze od niemieckich obozów gdyby koreańskie miały taki sam przemiał i śmiertelność osadzonych nie zostałby już dawno żaden koreańczyk. Niemcy ubili w samych obozach 11 mln (szacunki nie są dokładne bo dużo ludzi zgineło ale przewineło się przez obozy 18mln, natomiast liczba 11mln są to odnalezione ciała i zapisani jako utylizowani w dokumentach) w przybliżeniu można oszacować 8 000 ludzi dziennie. Zabijanych w wyniku tortur i eksperymentów medycznych i ciężkiej pracy i życiu w nieludzkich warunkach. W Korei Północnej żyje 25 mln ludzi więc w tempie niemieckim cała Korea Północna została by w obozach wybita w ciągu niespełna 10 lat. Ale co tam może mówić jakiś wybitny doktor Thomas Buergenthal co pewnie był osadzony w obozach w niemczech w którym śmiertelność była bardzo niska i ludzie dostawali normalne racje żywieniowe itp. Były one częściowo pokazywane krajom zachodnim i obywatelom cywilnym w celach propagandowych. Dlatego cywile z niemiec o zbrodniach nie wiedzieli.
bCGwrLTf
staraalejara
3 lata temu
No i co?? !!! Politycy ZEZWALAJA Korei na WSZYSTKO co sie tam dzieje.na wszystko, na doprowadzenie do wojny. A Rosja i Chiny beda przeciwne sankcjom bo takie obozy jak ten maja na terenie swoich panstw.Widomo powrzechnie,ze sankcie sa fikcja,towary plyna szerokim strumieniem do prominentow w Korei.
dziadek
3 lata temu
mam nadzieje ze trump w koncu zrobi pozadek z kurduplami na swiecie
jw
3 lata temu
znów ten mityczny naród Naziści :p Niemcy, po prostu Niemcy. Kraj, tóry wywołał dwie wojny światowe
Realista
3 lata temu
Byłoby dobrze wysłać całą opozycję z PO i Nowoczesnej, KOD, Obywateli RP, SBków, dziennikarzy TVNu, Gazety Wyborczej oraz pozostałych "obrońców" demokracji na pół roku do takiego obozu. Po powrocie skończyłoby się ogłupianie ludzi tekstami o reżimie i dyktatorze Kaczyńskim. Całe to zdegenerowane towarzystwo poznałoby na własnej skórze znaczenie terminów, którymi tak chętnie szermują.
korona
3 lata temu
Wszyscy niby wiedzą i co ?! Ciche przyzwolenie ze strony mocarstw !!!!
jja
3 lata temu
NIEMIECKIE nie nazistowskie obozy koncentracyjne!!!!!1
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić