Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Krzysztof Narewski
|
aktualizacja

Telewizor w sypialni przyczynia się do otyłości dzieci

6
Podziel się:

Naukowcy twierdzą, że dzieci, które mają w swojej sypialni telewizor, mogą być w przyszłości otyłe. Wbrew pozorom nie chodzi tylko o przesiadywanie przed ekranem zamiast ruszania się na powietrzu.

Telewizor w sypialni przyczynia się do otyłości dzieci
(iStock.com)

Badanie przeprowadzono na 12 tys. dzieci. Naukowcy zauważyli, że 30 proc. dziewczynek w wieku 7 lat, które mają telewizor w sypialni, było otyłych po skończeniu 11 lat. W przypadku chłopców wskaźnik wynosił "tylko" 20 proc.

Nie mówimy wcale, że rodzice nie powinni wstawiać dzieciom telewizora do sypialni. Jeśli jednak zależy im, aby pociechy nie były otyłe, niech ten ruch przemyślą – mówi główna prowadząca badania dr Anja Heilmann z UCL Institute of Epidemiology and Health Care.

Zdaniem badaczy, przyczyn tycia przez telewizor jest kilka. Dzieci oglądając bajki czy inne programy lubią coś podjadać. Z reguły nie są to zdrowe rzeczy – chipsy, paluszki czy orzeszki. Do tego są narażone na częstsze oglądanie reklam przedstawiających inne niezdrowe jedzenie jak np. fast foody.

*Dochodzi jeszcze kwestia spania. *Późno kończący się film czy serial to mniej godzin snu. Emitowane przez ekran światło o niebieskiej poświacie przed snem niekorzystnie wpływa na długość odpoczynku. To również przekłada się na nadwagę.

*Mamy jednak dobrą wiadomość dla dzieci. *Naukowcy nie znaleźli związku między otyłością, a graniem na komputerze. Może zatem lepiej wybrać ten rodzaj rozrywki i nie być narażonym na reklamy śmieciowego jedzenia i wcinanie tłustych przekąsek.

Zobaczcie, jak problem otyłości wygląda w przypadku polskich dzieci. Jest naprawdę źle.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(6)
Lilak
5 lata temu
Mają dzieci w pokoju telewizor Philipsa - granie, bajki i sport. Żadne nie jest otyłe. To wina rodziców w wychowaniu, a nie telewizora ;)
Dziwne
5 lata temu
Aha, czyli to nie żarcie, a telewizor tuczy, spoko. Nie rozumiem tylko dlaczego ja nie posiadam telewizora, a oponkę owszem.
ds
5 lata temu
moje nie majom i chude jak wióry, a żrom jak ten grubasek.
osa
5 lata temu
a tam a tam -- nie dawać dzieciom tyle jeść i kontrolować zajęcia ruchowe dziecka , to nie będzie grube
plenery net
5 lata temu
zabierz dziecko w plener - WWW PLENERY NET
Haha
5 lata temu
Tytuł powinien brzmieć: "Komputer \ telefon przyczyną się do otyłości dzieci", teraz dzieci nie siedzą przed telewizorem, bo nie mają nad nim kontrolę, wolą mieć coś innego, na telefonie/komputerze tez mogą oglądać.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić