o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Triduum Paschalne inne niż wszystkie. Nie było wiernych

6
Podziel się

W Watykanie papież Franciszek odprawił rozpoczynającą Triduum Paschalne Mszę Wieczerzy Pańskiej. Z powodu pandemii koronawirusa pierwszy raz od setek lat odbyła się ona bez udziału wiernych.

Triduum Paschalne inne niż wszystkie. Nie było wiernych
(East News, ALESSANDRO DI MEO/AFP)
bEpxyIAB

Papież Franciszek odprawił Mszę Wieczerzy Pańskiej w niemal całkowicie pustej bazylice Świętego Piotra. Wzięła w niej udział wyłącznie mała grupka watykańskich duchownych oraz osoby asystujące przy liturgii.

Z powodu koronawirusa porządek mszy został zmieniony. Nie odbyło się tradycyjne umywanie nóg dwunastu ubogim. Obyczaj ten, choć nie jest sakramentem, ma upamiętniać gest wykonany przez Jezusa w czasie ostatniej wieczerzy, kiedy to obmył on nogi swoim Apostołom. Od początku pontyfikatu Jana Pawła II działo się to każdego roku.

Dla samego Franciszka wyjątkowe było również odprawianie mszy w bazylice, bo robił to po raz pierwszy. Dotychczas odprawiał on msze w innych miejscach, m.in. w obozach dla uchodźców, więzieniach czy szpitalach.

bEpxyIAD

Zobacz także: Święta wielkanocne 2020. Biskup o święceniu pokarmów.

Triduum Paschalne rozpoczęte

W czasie homilii papież Franciszek nawiązał do trwającej na całym świecie pandemii COVID-19. Papież nazwał zmarłych w walce z wirusem lekarzy i pracowników medycznych oraz księży "świętymi z sąsiedztwa". Papież w ten sposób nawiązał do sześćdziesięciu księży, którzy zmarli w całych Włoszech, opiekując się chorymi w szpitalach.

W kazaniu Franciszek mówił też o utracie zaufania do kościoła z powodu skandali pedofilskich. Dodał, że niestety opinia ta odbija się też na dobrych kapłanach, którzy spotykają się z niesprawiedliwością i "oczernianiem" wraz z ujawnianiem kolejnych afer.

bEpxyIAJ

Często nie mogą wyjść na ulicę, bo słyszą obelgi w odniesieniu do dramatu, jaki przeżyliśmy wraz z ujawnieniem kapłanów, którzy dopuścili się złych rzeczy - mówiła głowa kościoła. - Niektórzy mówili mi, że nie mogą wyjść w ubraniu księży, bo są obrażani.

Wielkanoc w czasie pandemii

Z powodu epidemii koronawirusa wszystkie nabożeństwa Triduum Paschalnego zostaną odprawione przy pustych ławach. Polski episkopat namawia do pozostania w domu w czasie Wielkanocy i uczestnictwa w mszach przez środki masowego przekazu. Biskupi przypominają również, że tradycyjnego pokropienia święconki nie musi dokonywać kapłan i może to zrobić członek rodziny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bEpxyIBe
KOMENTARZE
(6)
azol
rok temu
i oby tak zostało - niech czarnokieckowe nieroby finansują się same lub za pomocą manny z nieba....
Pr88
rok temu
Papież, suweren i głowa suwerennego Państwa Watykańskiego, ktorego na terenie tego Panstwa nie obowiazuja zadne zakazy sąsiedniego państwa włoskiego, opuścił swoje owce, tych których przysięgał prowadzić. Dla Kościoła Triduum Paschalne to całe jego jestestwo i bez niego nie ma już Kościoła. Papież zaś pokazał że życie doczesne wygrywa nad życiem wiecznym.
Na zawsze
rok temu
Miejmy nadzieję że ludzie zmądrzeli
bEpxyIBf
NORMALNY
rok temu
NIE ROZUMIEM PRZECIESZ TO OKAZJA DO DOBREGO ŻYCIA BEZ TROSK, DLACZEGO ICH NIE MA
Kip
rok temu
Wstyd...
rte
rok temu
A co Słowo Boże mówi na temat czci oddawanej obrazom innym wizerunkom , używanie dewocjonali ? Księga Wyjścia rozdział 20 wersety od 4 do 6 : „Nie wolno ci robić sobie rzeźbionego wizerunku ani żadnej podobizny czegokolwiek, co jest w niebie, na ziemi albo w wodzie. 5 Nie wolno ci się im kłaniać ani im służyć, bo ja, Jahwe (imię Boże za przekładem kardynała Wyszyńskiego) , twój Bóg, jestem Bogiem, który wymaga wyłącznego oddania. Za grzech ojców zsyłam karę na synów, do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy mnie nienawidzą, 6 lecz tym, którzy mnie kochają i przestrzegają moich przykazań, okazuję lojalną miłość aż do tysiącznego pokolenia.” To jest drugie oryginalne przykazanie , które kk wykreślił , a żeby liczba 10 się zgadzała ostatnie dziesiąte przykazanie kk podzielił na pół.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić