Wróć na
Łukasz Dynowski
|

Turcja gotowa do wojny. "Napięcie jest ogromne"

64
Podziel się

Turcja jest już gotowa do wojny w Syrii. We wtorek Turcja ogłosiła, że przygotowania do działań wojennych na północnym wschodzie Syrii zostały zakończone.

turcja wojna syria
turcja wojna syria (East News, Nazeer Al-khatib / AFP)

Żołnierze i wozy bojowe Turcji przeniosły się już na front. Nie wiadomo, kiedy dokładnie nastąpi atak. Wszystko wskazuje jednak na to, że jest to już tylko kwestia czasuczasu.

Napięcie jest ogromne. Istnieją olbrzymie obawy co do konsekwencji dla bezpieczeństwa, jakie może przynieść ta operacja. Trudno przewidzieć, kiedy działania militarne się rozpoczną – relacjonuje z Akcakale, tureckiego miasta w pobliżu granicy z Syrią, Charles Stratford, dziennikarz Al Jazeery.

Planowany atak potwierdził Biały Dom. Amerykanie postanowili wycofać 50 żołnierzy z tego regionu, robiąc miejsce dla Turków. Turcja zamierza uderzyć w Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) – partnerów USA, którzy jednak według Turcji są "terrorystami". Na czele SDF stoją Kurdowie, których Turcja oskarża o rebelię w swoim kraju.

Zero tolerancji. Ministerstwo obrony Turcji stwierdziło we wtorek, że tureckie wojsko "nigdy nie będzie tolerować tworzenia korytarza terrorystycznego przy naszej granicy". Dodało, że "wszystkie przygotowania do operacji zostały zakończone".

Kluczowe jest utworzenie strefy bezpieczeństwa i korytarza pokoju, które przyczynią się do pokoju i stabilizacji w naszym regionie, jak i kluczowe jest, by Syryjczycy mogli bezpiecznie żyć – oświadczyło ministerstwo obrony Turcji.

Groźby Donalda Trumpa. Prezydent USA zgodził się wprawdzie zejść Turcji z drogi, ale też ostrzegł ten kraj, że spotkają go poważne konsekwencje, jeśli działania wojenne wymierzone w Kurdów przekroczą granice.

Jak już wcześniej wyraźnie mówiłem i teraz tylko przypominam, jeśli Turcja zrobi coś, co ja, w mojej wielkiej i niezrównanej mądrości, uważam za przekraczające granice, całkowicie zniszczę i unicestwię gospodarkę Turcji (jak już to zrobiłem!) – stwierdził Donald Trump.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

KOMENTARZE
(64)
Aziz
8 miesięcy temu
To jest ewidentny cios w plecy kurdom którzy walczyli dzielnie poświęcając siebie i swoje rodziny do walki z państwem islamskim, stany zjednoczone pomagały im w tej walce dając im zaopatrzenie mówiąc przy tym że będą z nimi , a teraz gdy turcja chce wejść na ziemię kurdom to Amerykanie się wycofują to jest zdrada amerykanie zostawili swoich przyjaciół co można powiedzieć byłych przyjaciół co mamy myśleć o amerykańskiej armii w Polsce za którą słono płacimy, Gdy nam będzie grozić to samo Ameryka też się wycofa z wojskami? strasząc zniszczeniem czyjejś gospodarki ? Zdrada i jeszcze raz Zdrada
Wojciech
8 miesięcy temu
Amerykanie jak zwykle cyniczny wykorzystali Kurdów. To samo będzie z Polską kiedy się dogadają z Putinem.
kpt. Arianato...
8 miesięcy temu
Niech ktoś powstrzyma Erdogana przed atakiem na Kurdow!!!
koper
8 miesięcy temu
Super sojusznicy z tych amerykanów. Wstyd, całkiem jak w Jałcie.
mlin
8 miesięcy temu
Społeczność międzynarodowa powinna umożliwić Kurdom utworzenie suwerennego państwa. Kurdom to się należy !!!
Najnowsze komentarze (64)
Polak
7 miesięcy temu
Slyszeliscie jego madrosci haaahahhaah
fredi
8 miesięcy temu
uczmy sie jak sojusznicy by nas wystawili...gdyby co...
LoL
8 miesięcy temu
No Balbina już skrzykuje naczelników państw z drugiego rzędu i lecą tupolewem do Tibilisi... a sory, to nie ta wojna, no to polecą do erdoganowa. Oczywiście embrombardierem TU 176 F35 bez anty lądowania i powiadamiania we mgle o wysokości korzenia Brzozy i bomby termobarycznej
Rocococo
8 miesięcy temu
Tego można się było spodziewać po tych krowopasach i bez wątpienia nie jest to ich ostatnia zdrada .
SPT
8 miesięcy temu
Nasi niby sojusznicy zdradzili nas w czasie II wojny światowej. Teraz historia się powtórzy. Po co nam bazy z obcymi wojskami za które płacimy gigantyczne pieniądze. Jak zacznie się konflikt światowy, podkulą ogony i wycofają się tak jak teraz w potrzebie zostawiając Kurdów. Liczmy tylko na siebie bo inni zdradzali nas wiele razy , a traktat z 1939 roku (Ribbentrop - Mołotow) nie został wypowiedziany ani przez Rosję ani prze Niemcy. Prawnie granica podziału obowiązuje do dzisiaj - niestety można spodziewać się napaści w najtrudniejszym czasie dla Polski.
ddd
8 miesięcy temu
Czyżby 3 wojna światowa się zbliżała i koniec czasów.
przekaz dnia
8 miesięcy temu
Al Jaahira nadaje
lodzianin
8 miesięcy temu
szykuje sie ludobojstwo !!
!!!
8 miesięcy temu
o kurde !
vcvc
8 miesięcy temu
Jankes zostanie Jankesem_cos o tym wiemy FUCK THE USA wy..chaliscie kurdów i tyle
Kris
8 miesięcy temu
Kurdowie sami powstrzymaja Turcję udedza w czuły punkt czyli turystykę i Turcja cofnie się o 200 lat. Czołgi natowskie będą niszczone przez broń przeciwpancerna też natowska. A kurdowie wypuszcza 10 tys terrorystów z więzień i co wtedy
stare sztuczk...
8 miesięcy temu
nie zdziwię się jak wkrótce dojdzie w Turcji do zamachu terrorystycznego co będzie pretekstem do rzezi Kurdów
indiańskie
8 miesięcy temu
blade twarze mają rozdwojony język
dd
8 miesięcy temu
To samo było z Polską II wś tak można wierzyć sojusznikom.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić