REKLAMA
Odświeżone 16 minut temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Łukasz Dynowski07.10.19 (07:35)

Turcja ogłasza wojnę. Amerykanie wycofują się

Turcja szykuje się do wojny w Syrii. Wiadomość o planach wojennych Turcji oficjalnie potwierdził Biały Dom, ogłaszając jednocześnie wycofanie się USA z tego obszaru.
Mohamad Saeed/SOPA Images/LightRocket / Getty Images

Donald Trump rozmawiał z prezydentem Turcji. W niedzielę amerykański prezydent i Recep Tayyip Erdogan rozmawiali przez telefon. Potem Biały Dom potwierdził, że Turcja planuje przeprowadzić ofensywę wojenną w Syrii.

Turcja wkrótce przystąpi do swojej od dawna planowanej operacji na północy Syrii. Siły Zbrojne Stanów Zjednoczonych nie będą wspierać tej operacji ani nie będą w żaden sposób w nią zaangażowane, nie będą też, w związku ze zwycięstwem nad "kalifatem" ISIS, znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie tych terenów – czytamy w oświadczeniu Białego Domu.

REKLAMA

Turcja przejmie schwytanych bojowników ISIS. Biały Dom zapowiedział, że Turcja będzie teraz odpowiedzialna za wszystkich dżihadystów z ISIS, których schwytano w ciągu ostatnich dwóch lat.

Zobacz też: Porażająca prognoza naukowców. Może zginąć nawet 125 mln ludzi

Rząd USA naciskał na Francję, Niemcy i inne europejskie kraje, z których pochodzi wielu bojowników ISIS, żeby zabrali ich z powrotem, ale one odmówiły. Stany Zjednoczone nie będą ich przetrzymywać, bo mogłoby to trwać latami i być bardzo kosztowne dla amerykańskiego podatnika – oświadczył Biały Dom.

Porozumienie USA i Turcji. Siódmego sierpnia oba kraje zgodziły się na utworzenie strefy bezpieczeństwa na północnym wschodzie Syrii, aby zabezpieczyć terytorium niegdyś znajdujące się pod kontrolą ISIS. Tureckie media twierdzą, że w listopadzie dojdzie do spotkania Erdogana i Trumpa, ale Biały Dom jak dotąd nie potwierdził tych doniesień - informuje ABC News.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij