Tusz do tatuażu powoduje raka! Sprawdź, czy masz ten kolor pod skórą

54

Wiele salonów tatuażu w Europie korzysta z tanich chińskich tuszów, które są wyjątkowo szkodliwe dla ludzkiego zdrowia. Proceder jest jawnym wykorzystaniem luki w unijnym prawie, które nie określa, jaki skład chemiczny ma mieć tusz.

Tusz do tatuażu powoduje raka! Sprawdź, czy masz ten kolor pod skórą
(Getty Images, Dan Kitwood)

O sprawie poinformowała Europejska Agencja Chemikaliów. Z przeprowadzonych przez nią badań wynika, że niektóre rodzaje importowanych z Dalekiego Wschodu tuszów mogą poważnie zagrażać zdrowiu, a w skrajnych przypadkach powodować wolną i bolesną śmierć.

Najczęstszymi skutkami aplikowania szkodliwego tuszu są alergie, a także powikłania zdrowotne związane z przyjmowaniem substancji kancerogennych, mutagennych oraz takich, które mają fatalny wpływ na reprodukcję - napisała w komunikacie Agencja.

Jakie kolory chińskiego tuszu najbardziej szkodzą zdrowiu? Naukowcy nie mają wątpliwości: czerwony zawiera siarczek rtęci, który powoduje liczne spękania skóry oraz bóle w rozmaitych częściach ciała. Dodatkowo tusz ten, obok niebieskiego, zielonego i fioletowego, wywołuje u osób wytatuowanych ziarniaka.

Naukowcy ostrzegają również przed henną. Według nich czarna substancja, popularna szczególnie wśród turystów spędzających czas w wakacyjnych kurortach, może być równie szkodliwa dla skóry jak tusz do trwałego tatuażu. Wszystko przez wyjątkowo toksyczny barwnik, którego stosowanie jest zabronione na terenie UE, jednak nie istnieją jeszcze szybkie metody weryfikacji jakości takiej substancji.

Nie warto więc oszczędzać na tatuażach. Jeśli planujecie się wytatuować, sprawdźcie najpierw, czy studio ma odpowiednie certyfikaty i zapytajcie wprost, z jakich tuszów korzysta. Tatuaże z henny robicie jednak na własne ryzyko.

Autor: Kamil Królikowski

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić