Twoja waga i poziom cukru decydują o tym, jak wydajesz pieniądze

11

Czy waga człowieka ma wpływ na jego hojność? Na pierwszy rzut oka nie, jednak niemieccy naukowcy dowodzą, że rzecz ma się zgoła inaczej. Według nich jest kilka zależności pomiędzy ciężarem ciała, a chęcią do dzielenia się. Wynika z tego m.in. że ludzie otyli chętnie pomagają materialnie innym niż osoby chude.

Twoja waga i poziom cukru decydują o tym, jak wydajesz pieniądze
(flickr, Kyle Man)

Co na to ludzie, którym obca jest otyłość? Wychodzi na to, że są one równie hojne do pomocy materialnej, ale... tylko względem równie chudych osób. Dodatkowo naukowcy odkryli również, że na to, jak chętnie dzielimy się z innymi własnymi dobrami ma wpływ poziom cukru we krwi. Im niższy tym bardziej skąpi jesteśmy. Efekt ten oddziałuje jednak w mniejszym stopniu na osoby otyłe.

Dane, które zgromadziliśmy pokazują, że decyzje ekonomiczne, które na co dzień podejmujemy zależą od dwóch czynników: ciężaru naszego ciała i osoby, z którą robimy interes, jak również od poziomu glukozy we krwi. Jeśli spada nam cukier, wówczas robimy się o wiele bardziej samolubni i nieufni - podaje Journal of the Association for Psychological Science.

W jaki sposób ustalono te zależności? Naukowcy zbadali 20 osób chudych i tyle samo grubych. Wszystkich poproszono o wzięcie udziału w grach ekonomicznych, aby sprawdzić w jaki sposób dysponują pieniędzmi. Wynik eksperymentu był jednoznaczny - chudzi oferowali o 16 proc. mniej środków niż ich brzuchaci konkurenci.

Autor: Kamil Królikowski

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić