Kamil Karnowski
Kamil Karnowski| 
aktualizacja 

Ubezpieczenie kleru. Wszyscy płacimy, większość tego nie chce

1099

Każdego roku państwo przeznacza miliony na fundusz, z którego finansowane są składki emerytalne i zdrowotne duchownych różnych wyznań. Tylko w 2017 roku do tej "kasy" trafiło 159 mln złotych. Sprawdziliśmy, czy Polakom podoba się taki sposób wydawania pieniędzy z budżetu państwa.

Ubezpieczenie kleru. Wszyscy płacimy, większość tego nie chce
(East News)

Większość z nas nie chce, by pieniądze wydawać w taki sposób. Wyniki badania przeprowadzonego na panelu Ariadna specjalnie dla o2.pl udowadniają, że przeciwko finansowaniu ubezpieczeń duchownych jest aż 71 proc. badanych. Zaledwie 16 proc. go popiera.

Czy popierasz opłacanie ubezpieczenia zdrowotnego i społecznego księży i osób duchownych z budżetu Państwa, czyli z podatków płaconych przez wszystkich Polaków?

Wyniki badań tylko nieznacznie zmieniły się w odniesieniu do sympatii politycznych.

Ulga, której można pozazdrościć. Choć składki ubezpieczeń duchownych są finansowane przez Fundusz Kościelny, należy pamiętać, że 20 proc. tej kwoty kapłani opłacają z własnej kieszeni. Ich dofinansowanie wynosi natomiast 80 proc.

Badanie przeprowadzono na ogólnopolskiej próbie liczącej 1060 osób, dobranej z panelu Ariadna. Zrealizowano je pomiędzy 12 a 15 października 2018 przy wykorzystaniu metody CAWI.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić