Ustawa o bilinigach i kontroli operacyjnej przegłosowana!

30

Sejm przegłosował projekt nowelizacji ustawy dotyczący pobierania bilingów i kontroli operacyjnej prowadzonej przez służby. Ustawa ma wykonać wyrok TK z 2014 r., który uznał zasady inwigilacji przez służby specjalne za niekonstytucyjne.

Ustawa o bilinigach i kontroli operacyjnej przegłosowana!
(East News)

Projekt nowelizacji ustawy popierał klub Prawa i Sprawiedliwości. Przeciwna była cała opozycja. Podczas czwartkowego posiedzenia Sejmu nowelizacja została przegłosowana różnicą głosów 234 do 213.

Ustawa zakłada uporządkowanie tzw. kontroli operacyjnej. Kontrola ma polegać na podsłuchu, podglądzie osób w pomieszczeniach, środkach transportu lub miejscach inne niż publiczne, kontroli korespondencji, uzyskiwaniu danych z informatycznych nośników danych, telekomunikacyjnych urządzeń końcowych, systemów informatycznych i teleinformatycznych. Łączny okres kontroli nie może przekroczyć 18 miesięcy, ale ten zapis nie będzie stosowany w przypadku działań kontrwywiadu.

*Projekt zakłada także dość kontrowersyjną zasadę. *Sąd Okręgowy będzie miał prawo zatwierdzić kontrolę operacyjną już po fakcie. Uprawnione organy musiałyby raz na pół roku przesyłać do sądu odpowiednie sprawozdania. Natomiast minister sprawiedliwości przedstawiałby co roku Sejmowi i Senatowi informację o przetwarzaniu danych oraz wynikach prowadzonych kontroli.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić