Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Robert Czykiel
|

W Polsce zabraknie wody? Niepokojący apel ministra rolnictwa: oszczędzajmy każdą kroplę

18
Podziel się:

Jan Krzysztof Ardanowski ostrzega Polaków przed kolejnym rokiem susz. Dlatego już teraz apeluje, by oszczędzać każdą kroplę wody i straszy wzrostem cen żywności.

W Polsce zabraknie wody? Niepokojący apel ministra rolnictwa: oszczędzajmy każdą kroplę
(PAP)

Pandemia koronawirus obecnie jest największym problemem w Polsce, ale nie można zapominać o innych. Jednym z poważniejszych jest niski stan wód. Niepokojące są także prognozy meteorologów, z których wynika, że w tym roku opadów będzie zbyt mało, by uchronić się przed suszą.

Susza w Polsce. Musimy zacząć oszczędzać wodę

Lato dopiero przed nami, ale minister rolnictwa na rządowej stronie gov.pl już teraz zaapelował do wszystkich Polaków. Prosi, by każdy zaczął oszczędzać wodę.

- Dziś nie ma warunków do tego, aby podlewać trawniki czy przydomowe ogródki. Dziś musimy zastanawiać się nad wykorzystaniem każdej kropli wody w sposób racjonalny. Każdemu z osobna wydaje się, że to niewielkie oszczędności i zasoby, ale w skali całego kraju są to miliony, dziesiątki milionów litrów wody, która może być wykorzystana gospodarczo - mówi minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Czytaj także:

Ardanowski dodaje, że sprawę należy potraktować bardzo poważnie. Jeżeli teraz nie zaczniemy oszczędzać, to musimy liczyć się z podwyżką cen żywności. Susza sprawi, że spadnie produkcja roślinności, a to uderzy także w produkcję zwierzęcą. Minister zwrócił się także z apelem do rolników.

- Rolnikom przypominam, że są środki na urządzenia nawadniające i zatrzymujące wodę w gospodarstwach. Warto i należy z nich korzystać. Całkowicie suszy nie zapobiegniemy, ale możemy ograniczyć jej skutki - tłumaczy.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej od 1 maja będzie wydawać ostrzeżenia dotyczące suszy hydrologicznej. W komunikatach znajdziemy informacje o przewidywanych opadach i jak one będą wpływać na stan wód w Polsce. Na razie prognozy nie są optymistyczne.

Czytaj także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(18)
Wujo
2 lata temu
Zacznij od siebie smakoszu, bym cie k nakarmil wedlina z bobra, brodaczu zaklamany.
sdf
2 lata temu
minister podpalił lasy teraz podroży ceny wody jak rope 447
Ania
2 lata temu
A jak to oszczędzanie ma się do zaleceń mycia rąk przez conajmniej 30sekund pod bieżącą wodą kilkanaście razy dziennie... bo inaczej koronawirus nas zabije? 🤔
Duit
2 lata temu
Przyłanczam się do akcji od dziś piję wódkę zamiast wody
jar
2 lata temu
Jeśli taki stan się utrzyma to może pogłębić rzeki.Przyjdzie moment gdy spadnie za dużo wody i będzie kolejny powodziowy problem
...
2 lata temu
Jeżeli nie będzie podlewania nie będzie odparowania i nie będzie chmurek a co za tym idzie nie będzie deszczu... Czy o to chodzi? :D
fuku
2 lata temu
Najbogatszych to nie interesuje. Niech zaczną od siebie, zwłaszcza te duże firmy marnujące wodę! No ale zaraz, wtedy pieniądz nie będzie się zgadzać...
Jacek
2 lata temu
susza to efekt spalania ekologicznej słomy,drewna itp materiałów .Wszystkie one powinny trafiać z powrotem do gleby ,wtedy woda zatrzymywałaby się a nie spływała do morza-w dużym uproszczeniu oczywiście
smerf
2 lata temu
Należy budować zbiorniki retencyjne i gromadzić wodę
maciej
2 lata temu
niech zaczną od firm co zużywają 1m3 wody do kilograma wyrobu, zamiast gnębić zwykłych ludzi
Łukasz
2 lata temu
A dlaczego nie mozna wybudowac oczyszczanie które odsalają wodę morską na słodką,technologia juz jest ,nie bedzie problemu z podnoszenie się wód morskich
jku
2 lata temu
A dlaczego rośliny w moim przydomowym ogródku mają uschnąć? Są równie cenne jak inne. A śmieszą mnie apele o oszczędzanie wody w kranach. Np Kraków ma oczyszczoną wodę z Raby, która wpada do Wisły. Jeśli nie oszczędzam wody w kranie to ta oczyszczona woda trafi do Wisły. Za własne pieniądze oczyszczam Wisłę. To jest prawdziwa ekologia.
Minister
2 lata temu
Warto edukować ludzi w tej kwestii .Zasoby wody słodkiej to 2-3% na świecie . Jak nie chcecie za 20-30 lat pić solanki to radzę sie poważnie zastanowić :) !
suchy
2 lata temu
Wielka proba dla Polakow.Niedosc ze virus to jeszcze 2 rok suszy.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić