o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Wegańskie posiłki w szkołach. Polacy: we własnym zakresie!

58
Podziel się

Coraz więcej dzieci jest na wegańskiej diecie. Mają one problemy w szkołach, gdzie na stołówkach dominują dania mięsne. Zapytaliśmy Polaków, czy szkoły powinny zapewniać dzieciom wegańskie posiłki.

weganizm dzieci szkoła
weganizm dzieci szkoła (East News, Wojciech Traczyk)
bEhLyeWJ

Ostatnio trzy radne z warszawskiej Ochoty – Sylwia Mróz, Agata Solecka (Koalicja Obywatelska) i Anita Szymańska (niezrzeszona) – wyszły z propozycją wprowadzenia dnia wegetariańskich posiłków w placówkach oświatowych. Tłumaczyły, że nie chcą, aby dzieci na diecie wegańskiej i wegetariańskiej były wykluczone. W interpelacji skierowanej do Katarzyny Łegiewicz, burmistrzyni Ochoty, podkreśliły, że chodzi o to, aby od najmłodszych lat kształtować postawy konsumenckie korzystne dla środowiska.

*W wielu szkołach dzieci, które nie jedzą mięsa, *nie mają możliwości spożycia wartościowego posiłku. Martwi to ich rodziców. Na Ochocie część z nich zasygnalizowała ten problem radnym. Co więc powinna zrobić szkoła, której nie stać na zapewnienie dodatkowego cateringu wegańskiego dla uczniów niejedzących produktów pochodzenia zwierzęcego? Takie pytanie zadaliśmy Polakom na panelu Arianda.

Zobacz także: Zobacz też: Polskie gwiazdy, które zrezygnowały z jedzenia mięsa
bEhLyeWL

Większość (37 proc.) stwierdziła, że szkoła powinna poprosić, by weganie zapewniali sobie posiłki we własnym zakresie. Wprowadzenie dań wegańskich dla wszystkich uczniów rekomenduje 14 proc. ankietowanych, natomiast według 9 proc. szkoły powinny poprosić wegan, by przenieśli się do placówki zapewniającej wegański catering. Dwie piąte badanych stwierdziło, że trudno udzielić odpowiedzi na to pytanie.

* A jakie jest Wasze zdanie?* Czy w szkołach powinny być opcje wegańskie i wegetariańskie dla dzieci? Czekamy na Wasze opinie.

bEhLyeWR

Przeczytaj też:

Nota metodologiczna:
Badanie na panelu Ariadna.
Próba ogólnopolska licząca N=1036 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.
Metoda: CAWI. Termin realizacji: 16 – 20 sierpnia 2019 roku.

bEhLyeWS

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bEhLyeXm
KOMENTARZE
(58)
generalny
2 lata temu
Nasz prezent na 2020 rok to udział w ogólnopolskim Konkursie, który daje możliwość nie tylko otrzymania finansowych nagród ale co najważniejsze : dostęp do preparatu Ojca klimuszko z CBD więcej o konkursie na www.seniorplus.org.pl Daj sobie możliwość zregenerowania się !
miesożerny
2 lata temu
Veganizm powoduje durnotę i otępienie bez mięsa i tłuszczu zwierzęcego mózg im się dziurawi.
kutdjrs
2 lata temu
to moze zmienić firmę cateringową?
bEhLyeXn
zaradna
2 lata temu
u moich dzieci w szkolach sa 3 dni bezmiesne w ogole i ja sie pytam za co ja place 10zl... za kluski z serem? gdyby mieso bylo codziennie to ok ale tak niech sie kucharki w d pocałują!!!!! i dyr tez. zwolnil am sie z pracy i gotuje obiady dla dzieci sama!!!!!!
san
2 lata temu
Jak ktoś ma rozum osła i apetyt krowy to po co w ogóle chodzi do szkoły? Niech siedzi z rodzicami we własnej oborze i żre siano
Cm
2 lata temu
Dzieci w szkołach dostają na obiad najtańsze parówki, kurczaki po 3 zł za kilogram lub mielone z nie wiadomo czego. W daniach wege jednak trudniej ukryć słaba jakość
Agata
2 lata temu
Ale to dieta która była konsultowana z lekarzem? Z tego co się orientuję to dla prawidłowego rozwoju mięso w diecie dziecka jest ważne. Dodatkowo przecież nikt nie mówi że trzeba je jeść 7 razy w tygodniu na każdy posiłek. Póki sam sobie nie wyhodujesz to nie wiesz co jesz, dotyczy to nie tylko mięsa, ale również warzyw i owoców. Myślę że zdrowy rozsądek tutaj jest kluczowy. Niezdrowo jest popadać w skrajności.
Pop
2 lata temu
Niech dadzą główkę kapusty na obiad!!!
Agnieszka weg...
2 lata temu
Jedzenie mięsa prowadzi do choroby wieńcowej. Wychowałam dwoje dzieci, które już są dorosłe na diecie wegetariańskiej i obydwoje mają bardzo dobre wyniki badań. Antybiotyk brak syn 2 razy w życiu a córka raz. Wystarczy poczytać i się zapoznać. Nigdy nie suplementowalam b12 bo ta witamina jest w grzybach i rokitniku. Jeżeli piszą że ktoś zaglodzil dziecko to wynika to z tego że ktoś tego dziecka po prostu nie karmil
Gdanszczanka
2 lata temu
Czesto jakies wariatki wymysla cos bez zastanowienia. A to bez cukru, a to surowa marchewka, a to bez miesa. Moje wnuczki sa niejadkami, wielu potraw nie jedza , koniec i kropka. Przynosily ze szkoly po kilka naturalnych jogurtow, bo nikt ich nie chcial i pani rozdawala wiekszosc dzieciom, by zabraly do domu.
Mama
2 lata temu
Weganie a alergicy cały czas maja z tym problem, owszem niby można zamówić bez alergenów ale dziecko albo dostaje makaron z dżemem zamiast pierogów albo dostaje same ziemniaki bo reszta z alergenami.
Piotrek
2 lata temu
"...od najmłodszych lat kształtować postawy konsumenckie korzystne dla środowiska..." a ja myślę, że muszą być one korzystne przede wszystkim dla dziecka. Jeżeli miałbym wybierać miedzy środowiskiem a zdrowym rozwojem dziecka - zawsze wybiorę to drugie...
Obserwator św...
2 lata temu
Przecież temat bez sensu. Skoro jest catering a nie kuchnia w szkole to można w umowie zawrzeć zapis, że np 30 porcji dla szkoły będzie wege. Deklaracja rodzicow. Jeśli firma cateringową świadczy usługę dla kilku, kilkunastu szkół żaden problem ugotować kilkaset posiłków wege. I tak wyjdą na swoje.
bEhLyeXf
Me
2 lata temu
Cóż, wegetarianizm czy weganizm są jednak wyborem (pewnie bardziej rodzica niż dziecka), ale co ma powiedzieć dziecko, które jest na diecie bezglutenowej - bo taka jest konieczność? Szkola tez takiej diety nie zapewni, przyjemniej w Polsce, a np. we Wloszech to norma. Smutne.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić