aktualizacja 

Wnuczka Pileckiego ostro do narodowców

98

"Patriotyzm i nacjonalizm to przeciwieństwa!" - pisze Beata Pilecka-Różycka, protestując przeciw wykorzystywaniu wizerunku jej dziadka przez środowiska narodowe. Jej oświadczenie zostało opublikowane na stronie KOD.

Wnuczka Pileckiego ostro do narodowców
(Wikimedia Commons CC0)

Wnuczka rotmistrza jest oburzona łączeniem postaci jej dziadka z narodowcami. W udostępnionym na stronie ruchu Komitetu Obrony Demokracji liście zdecydowanie odcina się od działań i przekonań polskich nacjonalistów. Pilecka-Różycka wyraża także oburzenie z powodu wymuszonego "udziału" rotmistrza w ich interesach. Podkreśla także, że jej dziadek służył ponad podziałami i wierzył zarówno w Boga, jak i w ludzi.

Drodzy Państwo,
Jestem oburzona tym, że w ostatnim czasie środowiska polityczne i narodowe wykorzystują wizerunek i życiorys mojego dziadka dla własnych, partykularnych interesów i rozgrywek.
Rtm. Witold Pilecki służył nie Polsce podzielonej, ale Polsce wolnej od uprzedzeń, podziałów i nienawiści. Witold nie dzielił ludzi ze względu na światopogląd i wyznanie, nikogo nie wykluczał. Był człowiekiem wielkiej wiary w Boga i człowieka.
Szczególny mój sprzeciw wywołały marsze w Toruniu i wczorajszy w Łodzi zorganizowany przez ONR i Młodzież Wszechpolską w czasie trudnym dla naszej rodziny, w rocznicę zamordowania dziadka.
Proszę wszystkich Patriotów: zapoznajcie się z życiorysem i raportami Witolda. Patriotyzm i nacjonalizm to przeciwieństwa!… Patriota chce DOBRA dla kraju, nacjonalista chce kraju dla siebie…

Rodzina Pileckich nie po raz pierwszy wyraża niezadowolenie z powodu wykorzystania wizerunku rotmistrza. Wcześniej jego krewni sprzeciwiali się również rekonstrukcji historycznej ślubu Pileckiego, w której uczestniczył m.in. minister kultury Piotr Gliński.

Autor: Beata Kruk

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić