aktualizacja 

Wojna o Trybunał Konstytucyjny. Prokuratura bierze stronę PiS

168

Zdaniem prokuratury skład Trybunału Konstytucyjnego został wyłoniony niezgodnie ze znowelizowaną ustawą. TVN24 dotarł do projektu decyzji Prokuratury Okręgowej Warszawa - Praga w sprawie ewentualnego wszczęcia śledztwa.

Domyślny opis zdjęcia na stronę główną
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną (PAP, Rafał Guz)

*Śledztwo w sprawie niepublikowania wyroku TK z 9 marca nie zostanie wszczęte. * Zdaniem prokuratorów badających sprawę premier Beata Szydło nie musi publikować orzeczenia wydanego w nieprawidłowym składzie. Śledczy argumentują, że w takim przypadku nie sposób uznać, że Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok. Dodają, że sędziowie spotkali się i tylko wyrazili swoje zdanie. W podobnym tonie wypowiadał się minister sprawiedliwości i prokurator generalny, Zbigniew Ziobro. W dalszej części projektu decyzji o odmowie wszczęcia śledztwa możemy znaleźć informacje, że w przypadku wątpliwości prawnych niepublikowanie wyroku jest w pełni uzasadnione - donosi TVN 24.

Prokuratura stanęła po stronie rządu PiS. Jej zdaniem podczas wydawania wyroku 9 marca sędziowie TK powinni wystąpić w składzie wyłonionym na podstawie znowelizowanej ustawy. Sytuację komplikuje fakt, że postępowanie dotyczyło konstytucyjności zmiany wprowadzonej przez PiS.

W rezultacie doszło do kuriozalnej sytuacji. Sędziowie mieli stosować się do nowelizacji, którą uznali za niezgodną z konstytucją. Trybunał wtedy obradował w składzie 12 sędziów, a zgodnie z nowymi przepisami, powinien orzekać przy obecności co najmniej 13 sędziów.

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store

Nie przegap:

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić